Hastaların Morali “Manevi Destek” İle Yükseliyor

Karaman Devlet Hastanesinde manevi destek uzmanı tarafından hastalara sunulan, manevi destek ve rehberlik hizmetinden hasta ve hasta yakınları oldukça memnun.

Hastaların Morali “Manevi Destek” İle Yükseliyor

Diyanet İşleri Başkanlığı ile Sağlık Bakanlığı arasında hastanelerde yatan hastalara manevi destek sunma konusunda Ocak 2015'te protokol imzalanmış ve pilot olarak belirlenen illerde uygulama başarılı bir şekilde yürütülmüştü. 
Konuyla ilgili olarak İl Sağlık Müdürlüğü Basın Halkla İlişkiler Biriminden yapılan yazılı açıklamada “Pilot illerden sonra Karaman Devlet Hastanesinde de yaklaşık 1 yılıdır,talep eden hastalara manevi destek hizmeti veriliyor. Bu amaçla faaliyete başlayan Karaman Devlet Hastanesi manevi destek ekibi, pek çok hastaya ulaştı. Dünya Sağlık Örgütü tarafından da evrensel bir hak olarak kabul edilen Manevi Destek Birimi’nin, hasta, hasta yakını ve sağlık personeline gönüllülük esasına dayalı, belli bir sistem dahilinde moral, motivasyon, farkındalık ve manevi destek sağlayarak, dini ve manevi konularda danışmanlık ve rehberlik hizmeti veriliyor” denildi. 
Laçin “Moral ve Motive Ediyoruz”
Manevi Destek Birimde görev yapan Mustafa Laçin “Manevi rehberlik ve danışmanlık sosyal ihtiyaç olarak her geçen gün daha da artarak hissedilmektedir. Bir yıl içerisinde hastanemizde yatan birçok hastaya rehber olduk. Manevi Destek Biriminde, bir program çerçevesinde tüm servislerimizde hasta ve hasta yakınlarımızı ziyaret ediyoruz. Talep doğrultusunda dini motifleri içeren sabır, tefekkür, dua pratiği, kader anlayışı ve inancı gibi dinsel – manevi temaların yer aldığı bilgilerle moral, motivasyon desteği sağlamaktayız. Hastanemizde tıbbı tedavi sağlık personellerimizce son derece profesyonel ve özveriyle yapılmaktadır, bizim görevimiz hastalarımıza manevi yönden yalnız olmadıklarını hissettirmek ve sırlarını güvende tutmak. Ruhsal ve manevi açıdan hastanın kendini ne kadar iyi hissederse tedavi sürecinin daha kısa sürede tamamlanacağını anlatıyoruz. Hastalığın sıkıntılı, acılı ve korkulu zamanında olumsuz hastalık algısını olumluya dönüştürme çalışıyoruz. Anlatımlarımızdan sonra hastalar manevi açıdan kendilerini rahatlamış hissediyorlar ve olumlu tepkiler alıyoruz” dedi.

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284

banner285