Kadınlar Hayatları Boyunca Ortalama 130 Kez Diyet Yapma Girişiminde Bulunuyor

Beslenme ve Diyet Uzmanı Safiye Taş Koçyiğit, sağlıklı kilo vermenin ve verilen kiloları geri almamanın diyetle değil yaşam değişikliğiyle mümkün olduğunu söyledi.

Kadınlar Hayatları Boyunca Ortalama 130 Kez Diyet Yapma Girişiminde Bulunuyor

Bir araştırmaya göre bir kadının hayatı boyunca ortalama 130 kez diyet yapma girişiminde bulunduğunu belirten Koçyiğit, “Diyetle kilo veren kişilerin yüzde 53’ü de bir yılda verdikleri kilonun tamamını geri alıyor” dedi.
Dünya Sağlık Örgütü’nün 2016’da yayınladığı rapora göre dünyada 800 milyon kişinin açlıkla mücadele ettiğini, 700 milyonu obez 1,9 milyar kişinin de fazla kilolu olduğunu belirten Beslenme ve Diyet Uzmanı Safiye Taş Koçyiğit, şişmanlık kaynaklı ölümlere dikkat çekti. Dünya genelinde obezitenin 1975’ten günümüze 3 kat arttığını, 2016’da dünyadaki yetişkin nüfusunun yüzde 39’unun şişman, yüzde 13’ünün obez olduğunu kaydeden Koçyiğit, “Obezite ve aşırı şişmanlığa bağlı ölümler ilk 5 ölüm sebebi arasında. Böylesine ciddi yaşam tehdidine karşın ülkemizde kadınların yüzde 69’u fazla kilolu ve bunların yüzde 39’u da obez. Erkeklerde ise yüzde 24’ü obez olmak üzere fazla kiloluların oranı yüzde 64.  Kilo bakımından hem kadınlarda hem erkeklerde dünya ortalamasının üzerindeyiz. İşin ilginç yanı kime sorsanız fazla kilolarından şikâyetçi. Ancak istatistikler de kısa süreli diyetle bu işin başarılamadığını gösteriyor. Doğru ve sağlıklı beslenmeyi yaşam biçimi haline getirmek gerekiyor” diye konuştu.
Bir İngiliz yemek firmasının yaptığı araştırmaya göre bir kadının hayatı boyunca ortalama 130 kez diyet yapma girişimde bulunduğunun saptandığını belirten Koçyiğit, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bir Amerikan sağlık dergisinde yayınlanan bir makaleye göre; diyetle kilo veren kişilerin yüzde 53’ü bir yılda, yüzde 78’i de 5 yılda verdikleri kilonun tamamını geri alıyor. Bunun en büyük sebebinin olarak sürdürülebilir ve kişiye uygun olmayan moda diyetler. Bir diyetin maksimum uygulanma süresi 5 hafta 2 saat olduğuna göre demek ki bir yerlerle yanlış yapılıyor. Bu yanlış da sürdürülebilir beslenme biçiminin yaşamımıza adapte edilmemesinden kaynaklanıyor.  Oysaki en sağlıklı ve güvenilir yöntem Dünya Sağlık Örgütü’nün de etkinliğini kabul ettiği adı diyet de olsa Akdeniz diyetidir” İHA

Güncelleme Tarihi: 29 Şubat 2020, 13:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284

banner285