Kanser Taramalari Köylerde Sürüyor

Il Halk Sagligi Müdürlügü’ne bagli Kanser Erken Teshis Tarama ve Egitim Merkezi tarafindan yürütülen kanser tarama çalismalari köylerde devam ediyor.

Kanser Taramalari Köylerde Sürüyor
Konuyla ilgili olarak Halk Sagligi Müdürlügü basin biriminden yapilan açiklamada, “Kanser konusunda toplumun farkindaliginin arttirilmasi, tarama bilincinin gelistirilmesi ve henüz bulgu vermeden hastaligi erken dönemde yakalama oranini artirilmasi böylece kisilere erken tedavi sansi saglanmasi için “Erken Teshis Hayat Kurtarir” sloganiyla Ilimizde hizmet veren Kanser Erken Teshis, Tarama ve Egitim Merkezi (KETEM) Ulusal Kanser Tarama Programi çerçevesinde Köylerde Toplum Tabanli Taramalar yapmaya devam etmektedir. Halk Sagligi Müdürlügümüzden temin edilen araçlar ile ilimiz merkeze bagli Bozkandak köyünde 30-69 yas araligindaki kadinlar köyden alinarak KETEM’de Sorumlu Hekim Dr.Merve Küçükoglu ve Dr.Betül Delen tarafindan kanser ile ilgili egitimler verilmis, mamografi çekimi ve Smear alimi gibi islemler yapilarak ayni gün içerisinde tekrar köylerine iletilmeleri saglanmistir. Köylerdeki saglik personeli ile koordineli olarak yapilan tarama çalismalari hazirlanan bir program çerçevesinde devam edecektir. Bu konuda talebi olan köylerin muhtarlari da Halk Sagligi Müdürlügü Kanser Birimine ulasarak programa dâhil olabilirler. Taramalarda özveri ile çalisan tüm saglik personelimize ve ayrica Bozkandak Köyü Saglik Evi Ebesi Rabia Balar’in bu konuda gayretlerinden dolayi da tesekkür ederiz” dendi.
Diger taraftan yine kanser tarama ve egitim faaliyetleri kapsaminda Vali Hakki Teke YIBO’da kiz ögrencilere yönelik olarak okulun konferans salonunda KETEM personeli Zeynep Tok tarafindan meme kanserinin nedenleri, belirtileri, kanserden korunma, erken tani ve tarama konularinda egitim verildi.

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284

banner285