Kanserde Erken Teşhis Hayat Kurtarır

Kanser Haftası etkinlikleri çerçevesinde 3 Nisan 2019 Çarşamba günü Mümine Hatun Hanımlar Lokalinde, kurslara katılan kadınlara, Sağlıklı Hayat Merkezi Sorumlu Hekimi Fatma Ergün tarafından, eğitim yapılmıştır.

Kanserde Erken Teşhis Hayat Kurtarır

Kanser, günümüzün en önemli sağlık sorunlarından birisidir. Halkımızın kanser konusunda farkındalığını artırmak, kanser hakkında sağlık okuryazarlığını sağlamak ve davranış değişikliği oluşturmak amacıyla; ülkemizde her yıl “1-7 Nisan Ulusal Kanser Haftası” olarak belirlenmiştir.
Kadınların hayatın her kademesinde ki katkılarının büyük olduğu vurgusu yapılmış, yeni neslin mimarlarının yaşam kalitesini yükseltmek ve sağlıklarını korumak için kendilerini ihmal etmemeleri, vücutlarını tanımaları ve herhangi bir değişiklik gördüklerinde gerekli kontrollerini yaptırmaları istenmiştir. 
Öte yandan İl Sağlık Müdürlüğü Kanser Birimi farkındalık oluşturmak amacıyla semt pazarındaki esnafa üzerinde kanser farkındalığına yönelik sözler içeren tişört ve şapka dağıtılmıştır. Dağıtım esnasında Pazar esnafını ve halkı bilgilendiren görevliler erken teşhisin önemine değinerek tarama yaptırmaları için bireyleri KETEM’e davet etmiştir. Konuyla ilgili İl Sağlık Müdürü Dr. Hasan Arslan yaptığı açıklamada; “2018 yılı içerisinde toplamda 4122 Kadın vatandaşımıza meme kanseri taraması yapılmış olup yapılan taramalar sonucunda hastalığının farkında olmayan 10 Vatandaşımızın erken teşhisi konulmuş ve tedavi sürecine başlanmıştır. Erken teşhis sonrası tedavi süreci olumlu sonuçlanan vatandaşlarımız kanseri rahatlıkla yenebilmekte ve sağlıklarına kavuşabilmektedirler. Bu taramaları daha çok vatandaşımıza uygulamak istiyoruz Kanserde erken teşhis ile tedavi olabilen hasta ve aile sayısı neden 10 değil de daha fazla olmasın ki” dedi. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284

banner285