Karaman'da Bir İlke İmza Atıldı

Karaman'da İl Sağlık Müdürlüğü Merkez Toplum Sağlığı Merkezi ve Karaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin ortak çalışması ile bir ilke imza atıldı.

Karaman'da Bir İlke İmza Atıldı

Sağlıklı Hayat Merkezi içerisinde hizmet vermekte olan Kanser Erken Teşhis ve Tarama Merkezi ( KETEM) birimi, sayısı ve cihaz sayısı artırılarak Eğitim ve Araştırma Hastanesi içerisinde hizmete sunuldu.

Karaman İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Mehmet Serkan Yurdakul konuyla ilgili yaptığı açıklamada; ‘’Rahim ağzı kanseri HPV( Human Papillomavirus ) ve pap Smear testi yapılarak erken tanısı konulabilir, önlenebilir ve erken tedavi edilebilir bir hastalıktır. HPV testi, rahim ağzından numune alınarak yapılan ağrısız ve basit bir işlemdir. Halk arasında bilinen kanamalı ve parça koparmalı tabiri yanlış bir bilgidir. Bu testleri yaparak, hastalığın erken teşhis edilmesini sağlamaktayız. Bu amaçla Eğitim ve Araştırma hastanemizin Kadın Doğum Polikliniği içerisinde KETEM temas noktası kurarak hastaneye başvuran vatandaşlarımızın KETEM’ ulaşmalarını kolaylaştırdık. Sağlıklı Hayat Merkezimizde olduğu gibi burada da 30-65 yaş arası kadınların rahim ağzı kanseri tarama testlerini yapmaya devam edeceğiz’’ ifadelerine yer verdi.

HPV testi yaptırmaya gelirken dikkat edilmesi gereken hususlar;

- Regl(adetli) olmamalısınız,

-Testten en az 2 gün önce rahim ağzı(hazne) yıkanmamış ya da ilaç, krem, jel gibi herhangi bir madde uygulanmamış olmalı,

- Testten önceki 2 gün boyunca cinsel birliktelik olmamalısınız.

Sigara kullanıyorsanız, adet arasında ve cinsel ilişkiden sonra lekelenme şeklinde kanamalar oluyorsa, sürekli olarak sarı renkte akıntınız varsa, menapoz sonrası dönemde ortaya çıkan herhangi bir kanamanız varsa, ya da sadece KADIN olduğunuz için taramanızı yaptırınız.

5 yılda bir yaptırılan HPV testi, rahim ağzı kanserinden korunmak için en iyi yöntemdir. Ketem de ücretsiz olarak yapılmaktadır.

Gelin sizde sağlığınız için bir ilke imza atarak bize ortak olun çünkü erken teşhis hayat kurtarır, kendinize vakit ayırın, taramanızı yaptırın.

Sağlıklı yarınlara sağlıklı adım atın.

Güncelleme Tarihi: 13 Mart 2024, 15:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284