banner329

Karaman’da Başarılı Operasyon! Mesaneden Dev Taş Çıkarıldı

Karaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde 27 yaşında hastaya yapılan operasyon ile dev taş çıkarıldı.

Karaman’da Başarılı Operasyon! Mesaneden Dev Taş Çıkarıldı

Karaman Eğitim ve Araştırma Hastanesine sadece idrarda yanma şikayeti ile başvuran ve herhangi ek bir hastalığı olmayan 27 yaşındaki hastaya yapılan tetkikler ve görüntülemeler sonucunda mesane içinde 15x10 cm  dev boyutta bir adet ve mesane içindeki divertikül içinde de yaklaşık 4 x 3 cm olmak üzere toplamda iki adet taş saptanması üzerine hastaya  Doç. Dr. Güven Erbay ve Dr. Öğretim Üyesi Ahmet Şanlı tarafından açık mesane taşı cerrahisi ve mesane içindeki divertikülün çıkarılması operasyonları yapıldı.

Başarılı geçen ameliyatla ilgili Doç. Dr. Güven Erbay, “Hastamız idrar yanması şikayeti ile kliniğimize başvurdu. Yaptığımız  tetkikler ve görüntülemeler sonucunda mesane içinde 15x10 cm  dev boyutta bir adet ve mesane içindeki divertikül içinde de yaklaşık 4 x 3 cm olmak üzere toplamda iki adet taş tespit ettik.  Literatürde tüm dünya genelinde kayıtlara geçen en büyük mesane taşının ağırlığı 1900 gram olduğu bilinmektedir. Çıkarılan taşların toplam ağırlığı 1050 gram olarak tespit edildi. Bu büyüklükteki ve ağırlıktaki dev mesane taşının Türkiye sınırları içerisinde çıkarılan en büyük mesane taşı olduğunu düşünmekteyiz.” Dedi.

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Tıp Fakültesi Karaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Yılmaz ise yaptığı açıklamada, “Hastanemiz bu tür ameliyatları yapma imkanına ve teknik donanıma sahip. Bundan sonra da bu tür ameliyatları gerçekleştirmeye devam edeceğiz. Bu ameliyatı gerçekleştiren hocalarımıza, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum ve tüm hastalarımıza acil şifalar diliyorum.” dedi. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284

banner285