Karaman’da Salgın Denetim Merkezi Kuruldu

Valiliğimizde Koronavirus(Covid-19) ile mücadele amacıyla yürütülen denetim faaliyetlerinin tek elden yönetimi ve her türlü şikâyet ve ihbarın yapılabileceği salgın denetim merkezi oluşturuldu.

Karaman’da Salgın Denetim Merkezi Kuruldu

Vatandaşlar salgın denetim merkezine ihbar ve şikâyette bulunabilecek 
1-İl salgın denetim merkezlerinde? denetim planlamasını yapmak, mahalle denetim ve işyeri denetim ekiplerinin koordinasyonunu sağlamak ve gelen şikâyetleri ilgili denetim ekiplerine iletmek üzere 7 gün 24 saat esasına görev yapmak üzere yeterli sayıda personel valilik birimleri, kamu kurum ve kuruluşları, yerel yönetimler, kolluk birimleri personeli görevlendirilmiştir. 
Şikâyette bulunan kişinin kimlik bilgileri saklı tutulacak
 2-Covid¬19 kapsamında alınan önlemlere veya belirlenen kurallara aykırı durumlarla karşılaşan vatandaşlarımız, Sağlık Bakanlığı “Hayat Eve Sığar (HES)” uygulaması üzerinden ya da 112 çağrı merkezini arayarak il salgın denetim merkezine ihbar ve şikâyette bulunabileceklerdir. İhbar ve şikâyetlerle ilgili olarak şikâyette bulunan kişinin kimlik bilgileri saklı tutulacak ve yapılan denetim sonucu ile ilgili kendisine İSDEM yazılımı üzerinden SMS yoluyla bilgi verilecektir. 
Uygulamasının yaygın şekilde kullanılmasına yönelik tedbirler alınacak 
3-Valiliğimizce gerek müşterinin herhangi bir risk taşıyıp taşımadığının tanılı, temaslı kontrolü gerekse ilerde tanı konulabilecek kişilere yönelik filyasyon çalışmalarında kullanılması açısından önemli olduğu değerlendirilen “hizmet almak üzere işyerlerine giren müşterilerin iznine bağlı olarak HES kodlarının işletmeci tarafından okutulması” uygulamasının yaygın şekilde kullanılmasına yönelik tedbirler alınacaktır. 
Mahalle denetim ekipleri görevlendirilecek
4-Covid¬19 tanısı veya temaslısı olması nedeniyle evde izolasyona tabi tutulan kişilerin bilgileri Sağlık Bakanlığı “Filyasyon İzolasyon Takip Sistemi” (FİTAS) üzerinden İçişleri Bakanlığı İSDEM yazılımı aracılığıyla il salgın denetim merkezine iletilecek ve bu merkezce ilgili kişilerin Sağlık Bakanlığınca belirlenen izolasyon şartlarına uyup uymadıklarını kontrol etmek amacıyla “Mahalle Denetim Ekipleri” görevlendirilecektir. Mahalle denetim ekiplerince yürütülen kontrol çalışmalarının sonuçlarında aynı şekilde Sağlık Bakanlığına bildirilecektir.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284

banner285