Konya`ya Kök Hücre Nakil Merkezi

Selçuk Üniversitesi Meram Tip Fakültesi Hematoloji Bölümü`nde Kök Hücre Nakil Merkezi açiliyor.

Konya`ya Kök Hücre Nakil Merkezi

Daha önce Konya ve çevre illerden ilik nakli için sayili bulunan merkezlere gönderilen hastalarin, Saglik Bakanligi'ndan gelecek onayin ardindan Konya'da tedavileri yapilacak.
Selçuk Üniversitesi Meram Tip Fakültesi Hematoloji Bölümü Kök Hücre Nakli Sorumlusu olarak atanan Prof. Dr. Ismet Aydogdu ve Doç. Dr. Aynur Ugur Bilgin konu hakkinda bilgi verdi. Büyüksehirlerde olan ve Konya'da eksikligi bulanan merkezin cihazlarinin 500 bin TL'ye alindigi ifade eden Aydogdu, "6 arti 1 olarak hazirladigimiz merkezimiz Saglik Bakanligi'nin onayindan hemen sonra hizmete girecek. Konya'da teshisini koydugumuz kan kanseri, lef bezi kanseri ve kemik iligi kanserlerinin tedavisini planliyoruz. Biz ilik nakli seviyesine gelen hastalarimizi bu merkez olmadigi için Istanbul, Ankara ve baska sehirlere gönderiyorduk. Yeni kurulan ve açilmak için onay bekleyen merkez sayesinde ilik nakli yapacagiz" dedi.
Kök Hücre Nakli Merkezi sayesinde dokulari uyumlu kardesten kardese, hastanin kendisinden tekrar kendisine ilik nakli yapilacagini anlatan Doç. Dr. Bilgin ise, "Aksaray, Karaman ve Konya'daki ilik nakli kanseri hastalarimiza nakil yapamiyorduk.
Simdi ise dokulari uyumlu olanlardan alinan ilikleri biz burada hastalarimiza nakledebilecegiz. Bu hastalikta nâkilin mutlaka sart oldugunu biliyoruz. Bu merkezimiz acil bir ihtiyaçti ve giderildi" seklinde konustu.
Hastane Bashekimi Prof. Dr. Hamdi Arbag da, teknik tüm cihazlarin alindigini ve hazirlandigini belirterek merkezin açilmasi için Bakanliga müracaatta bulunduklarini söyledi. Bashekim Arbag, yakin bir sürede çikacak onay sayesinde hastanelerinin yeni bir merkezle hizmet etmeye devam edecegini kaydetti.

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284

banner285