Kuru Göz Sendromu Beraberinde Ciddi Sorunları Getiriyor

Gözde yanma, batma, kızarma, kumlanma, göz yorgunluğu, kontakt lens takmada zorluk gibi şikâyetler ile ortaya çıkabilen göz kuruluğu ciddi sorunlara neden olabiliyor.

Kuru Göz Sendromu Beraberinde Ciddi Sorunları Getiriyor

Dünyagöz Hastanesi Konya şubesi uzmanlarından Op. Dr. Fethi Energin “Göz kuruluğu probleminiz varsa ihmal etmeyin” uyarısında bulundu ve göz kuruluğunun nedenleri ve tedavisi hakkında bilgi verdi. Op. Dr. Fethi Energin göz kuruluğunun kimlerde görüldüğü ile ilgili olarak açıklamasında “Zamanımızın büyük kısmını klimalı, kuru hava ile havalandırılan ofislerde ve bilgisayar başında geçirmek zorundayız. Ortam havasının kuruluğu ve bilgisayar başında saatler geçirmek göz kuruluklarına yol açar. Ekran başında ve ofiste çalışanların düzenli aralar ile göz kontrolü gereklidir. Açık havada çalışanlar de risk altında. Küresel ısınmayla atmosferi değişmesi açık hava şartlarında çalışanlarda da benzer durumlar ortaya çıkarıyor. Uzun süreli kontakt lens kullanıcıları da dikkatli olmalı. Ortam havasının kuruluğu ve bilgisayar başında saatler geçirmek ciddi göz kuruluklarına yol açabilir. Tıpkı cilt ve saçta olduğu gibi, gözyaşı miktarı yaşın ilerlemesiyle birlikte azalır. Göz kuruluğu hem erkekleri hem de kadınları her yaşta etkileyebilse de, rahatsızlık kadınlar arasında, özelikler menopozdan sonra daha yaygın olarak görülür” ifadelerine yer verdi. 
Energin göz kuruluğu tedavisi ile ilgili olarak “Göz kuruluğu tedavisinde temel amaç göz ıslaklığını sağlamak için, gözyaşını artırmak. Tedavide öncelikle bulunulan odanın nem oranının artırılması ve güneşli ortamlarda güneş gözlüğü kullanılması tavsiye ediliyor. Suni gözyaşları da tedavinin ilk basamağını oluşturuyor. Fakat bu önlemler ileri derecedeki kuruluklarda yeterli olmayabiliyor. Gözyaşı boşalma kanallarına gözyaşı kaybını azaltmak adına geçici olarak tıkaç takılması, aynı bölgenin kalıcı olarak lazer ile kapatılması ve daha da ileri durumlarda temel olarak özel hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçların seyreltilmiş hallerinden oluşan ilaçlarla gözyaşı salgılama sisteminin yeniden düzenlenmesi yöntemleri uygulanıyor” şeklinde açıklamalarda bulundu.
Ayrıca Energin göz kuruluğunun körlüğe neden olacağını vurgulayarak “Gözyaşı, gözün şeffaf ön yüzeyi olan korneanın sinirlerinin tahriş olmasını engeller. Gözyaşının görevlerinden de anlaşılacağı gibi eksikliği gözde uzun vadede ciddi problemlere, hatta körlüğe yol açabilir. Ciddi olarak değerlendirilmesi, tedavi gerekir” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284

banner285