banner370
banner372

Periferik Damar Hastalıkları Ve Yara Bakım Servisi Hizmete Girdi

Karaman Devlet Hastanesinde Periferik Damar Hastalıkları ve Yara Bakım Servisi hizmet vermeye başladı.

Periferik Damar Hastalıkları Ve Yara Bakım Servisi Hizmete Girdi

Uzman Hekimleri ve konuyla ilgili ayrıca eğitim almış profesyonel sağlık ekibiyle oluşturulan Servis yara ve kronik yara bakımı konusunda tüm tanı ve tedavi hizmetlerini sunuyor.

Yara bakım servisi, vücudun değişik bölgelerinde ortaya çıkan ve zor iyileşen ya da iyileşmeyen doku bozulmalarının bakımı ve tedavisini içeriyor.

2035 yılı tahminlerine göre Türkiye, diyabetli nüfus itibari ile diyabetin dünyada en yüksek olacağı ilk on ülke arasına gireceğini belirten Karaman Devlet Hastanesi Kalp Damar Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Osman Yaşar Işıklı “Diyabetli hastaların yüzde 46’sı diyabetli olduğunun farkında değildir ve diyabete bağlı istenmeyen durum geliştirme açısından risk altındadır. Bu nedenle bu hastalara tanı konduğunda birçoğunda istenmeyen durum çoktan gelişmiş olabileceği gösterilmiştir. Diyabetik ayak önlenebilir bir komplikasyondur. Alt extremite ampütasyonu ( Uzuv kaybı) olan hastaların %85’inde ayakta ülser/yara öyküsü var. Çeşitli çalışmalara göre diyabete bağlı ampütasyonların %40-85 önlenebilir. Literatürde diyabete bağlı ayak problemlerinin görülme sıklığı %68 olarak bildirilmiştir. Özetleyecek olursak dünyada her 30 saniyede bir ayak kaybedildiği söylenmektedir. En iyi tedavi bu yaraların oluşmasını engellemektir. Gerekli özen gösterildiği takdirde çok büyük oranla yaralardan kaçınmak mümkündür. Bir kez yara ortaya çıktığında ise tedavisi çok zorlu ve uzun bir süreçtir. Kronik yara bakımı multidisipliner bir yaklaşım gerektirir. Ülkemizde şeker hastalığının çok yaygın olması sebebiyle diyabetik ayağın sık görülmesi bunun yanı sıra geç ya da güç iyileşen veya hiç iyileşmeyen kronik yaraların sık görülmesi Karaman için Yara Bakım Servisinin gerekliliğini doğurmuştur”dedi

Karaman Devlet Hastanesi Başhekimi Dr.Osman Açıkgöz’de “Karaman Devlet Hastanesinde hizmete giren Yara Bakım Servisinde Diyabetik ayaktan, bası ve yatak yaralarına, dolaşım bozukluğuna bağlı yaralardan, varis yaralarına, ameliyat sonrası kapanmayan yaralara kadar çok geniş bir yelpazede sorunun kaynağına yönelik tedavi ve bakım uygulanmaktadır. Yara Bakım Servisinde hastanın yaralarının durumunu değerlendirerek kendisine en uygun tedaviye uzmanlarımızca karar verilir. Kalp damar, dâhiliye, kardiyoloji, ortopedi, cerrahi birimler gibi birçok uzmanlık alanındaki hekimin koordinasyonlu çalışacağı servis, alanlarında profesyonel sağlık çalışanları ve 12 yatak kapasitesi ile halkımıza hizmet vermeye başlamıştır” diye konuştu.

Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden gelen hastalar ise Karaman Devlet Hastanesi Yara Bakım Servisi’ndeki kendilerine uygulanan tedavi ve ilgiden memnun olduklarını belirttiler.

Resimde görülen hasta hastaneye ilk geldiğinde bacaklarının durumu ilk resimdeki gibiydi. Yara Bakım Servisindeki tedavisinin ardından şuan geldiği durum ise böyle.

Güncelleme Tarihi: 17 Temmuz 2018, 13:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284

banner285