banner339

Saglik Için Hareket Et

Karamanoglu Mehmetbey Üniversitesi’nde (KMÜ) “Saglik Için Hareket Et” etkinligi gerçeklestirildi.

Saglik Için Hareket Et

 

Il Saglik Müdürlügü ve KMÜ isbirligiyle “10 Mayis Saglik için Hareket Et Günü” kapsaminda Yunus Emre Konferans Salonu’nda düzenlenen etkinligin konuklari KMÜ Ögr. Gör. Kemal Kabasakal ve Diyetisyen Berat Ünüvar oldu. Konferansa Karaman Il Saglik Müdürü Dr. Adem Kucur, üniversitenin akademik ve idari personeli ile çok sayida ögrenci katildi.
 

Toplantida, fast-food türü besinlerde yag içerigi yüksek oldugundan, kalp damar hastaliklari ve sismanlik basta olmak üzere birçok kronik hastaliga zemin hazirladigi vurgulandi. Karaman Devlet Hastanesi Diyetisyeni Berat Ünüvar, beslenmenin açlik duygusunu bastirmak, karin doyurmak ya da caninin çektigi seyleri yemek olmadigini belirtti.
 

Ünüvar, beslenmeyi sagligi korumak ve yasam kalitesini yükseltmek için vücudun gereksinimi olan besin ögelerini yeterli miktarlarda ve uygun zamanlarda almak amaciyla bilinçli yapilmasi gereken bir eylem olarak tanimladi. Ayrica, fast-food  besinlerde kanser yapici madde içeriginin yüksek oldugunu anlatti ve “Asiri kola ve mesrubat tüketimi sismanlik ve dis çürüklerine neden olabilir. Kötü beslenme aliskanligi nedeniyle ileriki yaslarda beslenmeye bagli sorunlar meydana gelebilir.” dedi.
 

Karamanoglu Mehmetbey Üniversitesi ögretim görevlisi Kemal Kabasakal ise 10 Mayis gününün Dünya Saglik Örgütü (WHO) tarafindan "Saglik Için Hareket Et Günü" olarak ilan edildigini ve bu yilin temasinin da "Herkes Için Fiziksel Aktivite" olarak belirlendigini ifade etti.
 

Kabasakal, düzenli fiziksel aktivitenin; saglikli kilonun sürdürülmesi, dayaniklilik, güç ve esnekligin artmasindaki rolünden baska, günümüz hastaliklari olarak kabul edilen kronik hastaliklara yakalanma riskini de azalttiginin açikça bilindigini vurguladi.

Kabasakal “Saglikla ilgilenenler; fiziksel aktivitenin, neden önemli oldugunu anlamali. Her yastan bireyleri fiziksel aktivite ve spora katilmalari noktasinda motive etmelidirler. Fiziksel aktivitenin; yasam boyu devam ettirilmesinin herkese, her yerde, her zaman yararli olabilecegi mesajini vermelidirler. Saglikli, uzun ve kaliteli bir yasam sürdürme amaci için ‘Herkes Için Spor’ kavrami yayginlastirilmaya çalisilmalidir” açiklamalarini yapti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284

banner285