“Tavsiye İle Değil, Hekimlerinizin Önerisi İle İlaç Kullanın”

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Sağlık, Kültür ve Etik Öğrenci Topluluğu ile Yürüyüş Öğrenci Topluluğu tarafından ‘Toplumda Bilinçsiz İlaç Kullanımı‘ konulu eğitim semineri düzenlendi. 

“Tavsiye İle Değil, Hekimlerinizin Önerisi İle İlaç Kullanın”

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan seminer, Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü Öğrencisi Şerife Türkoğlu’nun açılış konuşması ile devam etti. Akılcı ilaç kullanımı ile ilgili bilgi veren Türkoğlu, bilinçsiz ilaç kullanımının halk sağlığını etkileyen en önemli faktörlerden birisi olduğunu hatırlatarak yaptığı açıklama da “İlaçlar klinik bir rehbere danışılarak doğru bir şekilde kullanılmalı. Antibiyotiklerin gereksiz kullanılması sağlımızı doğrudan etkilemektedir. Antibiyotik yalnızca kendisi için belirlenen bakterilerle savaşır, diğer hastalıklara çözüm üretmez. Antibiyotik dozunun iyi ayarlanmaması, ilerleyen dönemde antibiyotik direncine yol açar. Tavsiye ile değil, hekimlerinizin önerisi ile ilaç kullanın”dedi. 
İl Sağlık Müdürlüğü bünyesinde görev yapan Uzman Eczacı Ahu Gülçiçek ise akılcı olmayan ilaç kullanımı ile sıkça karşılaştıklarını belirterek yanlış ilaç kullanımına ilişkin örnekler verdi. Antibiyotikler, soğuk algınlığı ve griple ilgili değerlendirmelerde bulunan Gülçiçek ise “Soğuk algınlığına bağlı bir rahatsızlıkla karşılaştığınızda hastalığın ilerlememesi için bol sıvı tüketmeli, C vitamini almalı ve dinlenmelisiniz. Şayet hastalık 10 günden fazla sürerse hekime danışmalısınız. Son zamanlarda antibiyotik direncinin arttığını görmekteyiz. Bunun başlıca sebebi olarak bilinçsiz ilaç tüketimi dikkat çekmektedir. Başkasına iyi gelen bir ilaç size iyi gelmeyebilir. Reçete edilmeyen ilaç tüketilmemelidir. İlaçlarınızı yalnızca eczanelerden temin edin ve kullanma talimatlarına uygun olarak alın. Tedavinizi yarıda kesmeyin ve ilaçlarınızı düzenli bir şekilde kullanın.” dedi. Seminer, plaket takdiminin ardından sona erdi.


 

Güncelleme Tarihi: 10 Mayıs 2019, 14:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284

banner285