banner358

Toplum Ruh Sağlığı Merkezi Danışanları Yeşildere-Taşkale Gezisinde

Karaman Devlet Hastanesine bağlı Toplum Ruh Sağlığı Merkezi danışanları için turistik bir gezi düzenledi.

Toplum Ruh Sağlığı Merkezi Danışanları Yeşildere-Taşkale Gezisinde

Toplum Ruh Sağlığı Merkezi danışanları merkeze bağlı Taşkale kasabasında bulunan İncesu, Manazan Mağaraları ve Tahıl Ambarlarına gezi düzenledi. Geziye katılanların ilk durağı uunluğunun 1356 metre olduğu bilinen içerisinde sarkıt, dikit ve traverten havuzlarının olduğu İncesu mağarası oldu. Buradaki incelemelerini tamamlayan ekip daha sonra bir kaya kütlesine tamamen insan eli ile oyulmuş 250’nin üzerinde ambarlardan oluşan Tahıl
Ambarlarını ziyaret etti. Gezide son durağı, Yeşildere-Taşkale köyleri arasında uzanan, insan eli ile oyulmuş beş katlı toplu meskenlerden oluşan Manazan Mağarası oldu. 
Birçok hastaya toplum temelli psikososyal destek hizmeti sunan Toplum Ruh Sağlığı
Merkezi sorumlu hekimi Uzm. Dr. Neslihan Sevil geziye ilişkin yaptığı açıklamada şunları kaydetti; ’’Toplum Ruh Sağlığı Merkezi olarak her gün gönüllülük esasıyla yeni hastalara ulaşmak için çalışıyoruz. Kronik ruhsal hastalığı olan hasta ve hasta yakınlarına psikososyal destek vermeyi amaçlıyoruz. Merkezimizde hastalarımıza bireysel danışmanlık hizmeti, grup terapisi, psikososyal beceri eğitimi, hastanın durumuna uygun görülen el sanatları gibi iş uğraş tedavileri, hasta ve ailelerine psikososyal eğitim verilmektedir. Personellerimizle beraber yürüttüğümüz saha gezilerinin amacı; ruhsal hastalığı olan bireylere tek tek ulaşarak merkezde kayıt altına almak, düzenli takip, tedavi ve rehabilitasyonlarını sağlayarak topluma kazandırmaktır”
Geziye katılanlar daha sonra alabalık tesislerinde yemeklerini yiyip ilimize geri döndüler. Gezi programında danışanlara Karaman Toplum Ruh Sağlığı Merkezi sorumlu hekimi Uzm.Dr. Neslihan Sevil, Sosyal Hizmet Uzmanı Olcay Metik, hemşireler Özlem Koçak, Havva Yağcı, Sağlık Memuru Murat Demirel eşlik etti.


 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284

banner285