Yenidoğan Taramaları Hayat Kurtarır

Yeni doğan bebeklerde saptandığında tedavisi mümkün olan bazı hastalıkların tanınması için uygulanan yeni doğan tarama testleri hayat kurtarıyor.

Yenidoğan Taramaları Hayat Kurtarır

Yenidoğan tarama programları, tüm dünyada gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde halk sağlığı programları içerisinde çok önemli yeri olan koruyucu sağlık hizmetleridir. Sağlık taramaları hastalıkların erken tanınması ve buna bağlı olarak hastalık ve ölümlerin azaltılması amacıyla düzenli aralıklarla uygulanan programlardır. Gelişimsel Kalça Displazisi (GKD) Tarama Programı ve Görme Taraması Programı ülkemizde uygulanan bu programlardandır.

Bu kapsamda İl Sağlık Müdürlüğü Çocuk Ergen Kadın Üreme Sağlığı (ÇEKÜS) Birimi tarafından 04-05 Kasım 2021 tarihlerinde İl Sağlık Müdürlüğü Toplantı Salonunda yapılan eğitime Karaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi Doktorlarından Göz Hastalıkları Uzmanı Op.Dr. Berkay Hasan Arman ve Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op.Dr. Uygar Kıran tarafından İlimizde çalışan Aile Hekimleri, Aile Sağlığı Çalışanlarına Programların işleyişi hakkında eğitim verildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284

banner285