SANAYIMIZI TANIYALIM

ISGEM NEDIR? Is Gelistirme Merkezi( ISGEM ) Türkiye için yeni bir istihdam ve kalkinma modelidir. Yeni girisimcilerin is kurmalarini destekleyen, kolaylastiran, isletme gelistirme koçlugu, destek aglarina ulasim, finans kaynaklarina erisim, uygun kosullarda is yeri, ortak ofis ekipmani, ofis hizmetleri sunarak, onlari beslemek amaciyla kurulan ve isletilen" isletme kuluçkasi" "KOBI Fidanligi" "Inkübatör" olarak da adlandirilan bir is kurma modeli ve merkezidir.
ISGEM'IN AMACI NEDIR? Yeni girisimcilerin zayif olduklari is kurma asamasinda onlari destekleyip karsilasacaklari riskleri en aza indirmek isletmelerin en kirilgan olduklari ilk yillarini saglikli bir sekilde asmalarini, ayakta kalmalarini ve büyümelerini saglayarak gelecegin bilinçli, güçlü sanayici ve isadamlarini yetistirmektir. ISGEM'in yasal dayanagi 3624 sayili KOSGEB (KÜÇÜK VE ORTA ÖLÇEKLI ISLETMELERI GELISTIRME VE DESTEKLEME IDARESI BASKANLIGI) kurulusuna göre programlanir ona göre yürütülür. ISGEM yeni girisimcilerine sagladigi avantajlar girisimcileri rahatlatacak niteliktedir. Örnegin: Düsük kira bedelleri, uygun is mekâni, KOSGEB: hibe ve krediler, finans destegi, egitim ve yönetim danismanligi, ofis hizmetleri ve ortak ofis ekipmani, tanitim ve reklam, pazarlama, yurtiçi ve yurtdisi ihaleleri duyurur. Malzeme atimlarinda kolaylik saglar, uluslar arasi kalite standartlarinda üretim yapmalarinda önderlik yapar. Istihdama katki yapar, yerel gelismeyi hizlandirir.
ISGEM'IN KARAMANDAKI KONUMU?
Karaman OSB Müdürlügü Is Gelistirme Merkezi kurulmasi için arsa tahsisi yapmis proje çalismalarini baslatmis idari ve islik binalari için gerekli kaynagi OSB Müdürlügü ve MEVKA (Mevlana Kalkinma Ajansi) isbirligi ile yapmistir. Yaklasik 10.700 M2.açik alan 500 m2 iki katli yönetim binasi ile 21 adet islik 2080 m2 kapali alan yapilmistir. Karaman ISGEM amacina uygun faaliyetlerini Karaman OSB Müdürlügü ile Karamanoglu Mehmet Bey Üniversitesi Ortakligi ile Karaman ISGEM isletici Kurulusu "Karaman Is Gelistirme Merkezi A.S" kurulmustur. Saygideger okurlarim ISGEM Genel Müdürü Sayin Ali Kantürk ile yaptigim yaklasik bir saatlik söylesi bana 1940 yilinda 3803 sayili yasa ile Kurulan Köy Enstitüleri modelini animsatti. Içerik tipa tip ayni. Köylüyü ekonomik ve kültürel yönde kalkinmak için köy kosullarini bilen beyin gücü ile el emegini birlestirmeyi uygulayabilen iyi yetismis bireylerin yetistirilmesi gerekliligine inanan kisiler tarafindan kurulmustu Köy Enstitüleri. Hasat kisa sürdü köylünün kalkinmasini içlerine sindiremeyenler tarafindan yok edildi. Sayin okurlarim. Teknolojinin sinir tanimadigi bir dönemde yasiyoruz. Bu tür modeller sanayicimizi ve çalisanlarini teknolojiyi yakalamaya, çaga uyum saglama girisimini saglayacak bir okul niteligi tasidigini sanirim. Karaman ISGEM'DE ilgili yasasina dayali 3 temel yönetim organi vardir. 1-Karaman Is Gelistirme Merkezi A.S Yönetim Kurulu 3 kisiden olusuyor. Baskan Süreyya Peker.2. Baskan Kemal Boynukalin Üye Üniversite temsilcisi. 2-Karaman Is Gelistirme Merkezi Genel Müdürü Ali Kantürk.3-Baskanligini Valinin yaptigi 9 kisiden olusan icra kurulu. Her kurulun yasa ile sinirli görev ve yetkileri vardir. Karaman’da ISGEM'IN faaliyete geçebilmesi için KOSGEB onayi gerekmektedir. Gerekli basvuru yapilmistir. Insaati tamamlanan isyerlerinde yapilmasi devam eden tadilatlar tamamlandiktan sonra 2016 yilinin ilk yarisinda faaliyete geçecektir. Is gelistirme için basvurular tamamlanmistir. Bilgi almak isteyenler Çalisma saatleri içerisinde Genel Müdür Ali Kantürk'e basvurabilirler. Okul niteligi olan çok iyi niyetlerle kurulan bu kurulusun girisimci dostlara yararli olacagina inaniyorum. Uygulamada zorluk yasanacagini sanmiyorum. Genel Müdür Ali Kantürk her zamanki gibi güler yüzle sevecen deneyimli kisiligi ile sorularimi yanitladi. Edindigim bilgileri siz degerli okurlarimla paylasmak istedim. Bu vesile ile sanayimizin bu bölümünü de tanimis olduk. Saygilarimla
 
YORUM EKLE

banner284

banner285