banner358

Arı Olmadan Tarım Olmaz

İlimiz tarımında kullanılan bitki koruma ürünlerinin bal arılarına olan zararlı etkilerinin ele alındığı toplantı Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nde yapıldı.

Arı Olmadan Tarım Olmaz

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Orhan Özçalık başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya Karaman İli Merkez İlçe Elma Üreticileri Birliği Başkanı Ahmet Yıldız, Karaman İli Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Gürsel Yasan, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Uğur Erkan, Hayvan Sağlığı Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şube Müdürü Ümit Çağlıyan ile birliklerin yönetim kurulu üyeleri ve teknik elemanlar katıldı.

Toplantıda arıların polinasyondaki önemine değinen İl Müdürü Orhan Özçalık, “Arı olmadan, tarım olmaz” tespitinde bulunarak, bitkilere arız olan hastalık ve zararlıların ekonomik zarar eşiğine gelindiğinde kimyasal mücadele yapıldığını belirtti. İl Müdürü Özçalık, bu mücadelede kullanılan bitki koruma ürününün cinsi, uygulama yeri ve zamanı, uygulama dozu, etki süresi, uygulama yöntemi ve uygulama günlerindeki meteorolojik şartlar gibi pek çok faktöre bağlı olarak canlılar ve bal arılarının etkilendiğini ifade etti.

Üreticilerimizin özellikle çiçeklenme döneminde bitki koruma ürünü uygulamalarında çevresindeki arıcıları uyarması gerektiğinin altını çizen İl Müdürü Özçalık, “Kimyasal mücadelede arıları öldürmeyen seçici bitki koruma ürünü kullanılmalı, uygulama zamanı olarak arıların daha az uçuşa geçtiği zamanlar seçilmelidir. Ayrıca, tavsiye edilen dozun da üzerinde kullanılmamalıdır” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284

banner285