Başkan Bayram, “EYT’de 2000 Öncesi Çiftçinin Oda Kaydı Dikkate Alınmalı”

Karaman Ziraat Odası Başkanı Mehmet Bayram, EYT düzenlemesinde 2000 yılı öncesi çiftçinin oda kaydının dikkate alınmasıyla ilgili açıklamada bulundu.

Başkan Bayram, “EYT’de 2000 Öncesi Çiftçinin Oda Kaydı Dikkate Alınmalı”

Başkan Bayram, “Yerine göre Sabah erkende başlayıp gecenin geç saatine kadar çalışan, sosyal güvenlik şemsiyesi altında olmasına rağmen bu güne kadar norm birliği sağlanamadığı için bu EYT’den çiftçimiz yararlanamıyor. çiftci 9 bin iş gününde, SSK’lılar 7200 iş gününde emekli olduğu için 5 bin gün sigortalı olan vatandaş emekli oluyor yine aynı şekilde bayanlar yararlanıyor. Ama çiftci ( Taım Bağ-kuru) olduğu zaman 9 bin günde oluyor. Aradaki prim gün sayısı çok önemli. Bu norm birliğinin yapılmasının en önemli görevi aynı şemsiye altında, ayrım yapılmadan sosyal devlet ilkelerine göre aynı haktan çiftçimiz yararlanmalı. Yani İşçiler 5 bin prim günü ile emekli olacakken, çiftçimiz 9 bin prim günü ile emekli olabilecek. Emeklilik için gereken prim gün sayılarındaki farklılık Anayasa’nın eşitlik ilkesine aykırı. EYT düzenlemesi kapsamında bu farklılık mutlaka devletimiz tarafından ortadan kaldırılmalıdır.

İşçiler 5 Bin Günde, Çiftci İse 9 Bin Günde Emekli Oluyor

Sosyal güvenlikte norm ve standart birliğini sağlamak için 2008 yılında yürürlüğe giren sosyal güvenlik reformu ile emeklilik şartlarındaki farklılık giderilemedi. Norm ve standart birliğinin sağlanması için emeklilik şartlarının eşitlenmesi gerek. İşçiler 5000 gün ile emekli olacakken, çiftci yine 9000 bin gün ile emekli olabilecektir. EYT düzenlemesi kapsamında bu farklılık mutlaka ortadan kaldırılmalı.

2000 yılından önce oda, kaydı olduğu halde BAĞ-KUR kaydı olamayan çiftçimiz bu sürelerinden faydalanma imkanı verilmeli. Öte yandan çiftçimiz 60 gün sigorta primini yatırmayınca muayene olamıyor, ilacını alamıyor. Cumhurbaşkanlığı kararıyla yaklaşık 2 yıldır hastaneye gitme imkânı sağlandı. Ancak eczaneden ilacını alıp tedavisini olamama problemi devam ediyor. Sosyal güvenlik priminin cezalı da olsa alındığı sağlık sigortasından çiftçimiz faydalandırmadığı halde bunu cezalı yatırıyorsa bu haktan yararlanması olmazsa olmazımız. çiftçimiz 2 buçuk milyon insanın istifade ettiği EYT’den yararlanması lazım. Sayın Cumhurbaşkanımızdan çiftçimizin mağduriyetinin çözülmesi ile ilgili destek bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284