Başkan Bayram ““Yem ve Gübre Üretenler Sınıfta Kaldı”

Karaman Ziraat Odası Başkanı Mehmet Bayram yeni Coronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle son günlerde yaşanan sıkıntılı süreçte üretmeye devam eden çiftçinin, yem ve gübre fiyatları nedeniyle bir hayli zorluk çektiğini bildirdi.

Başkan Bayram ““Yem ve Gübre Üretenler Sınıfta Kaldı”

Bayram yaptığı yazılı açıklamada bu sıkıntılı süreçte herkes taşın altına elini değil bedenini koymuşken devasa gübre ve yem firmalarının taşın altına bedenini bırak, tırnağının ucunu bile koymadıklarını iddia etti.

“Büyüklük Zor Zamanda Çiftçinin Yanında Olmakla Olur”

 “Yem ve Gübre sektörü şöyle büyüdü, böyle büyüdü diye övünenlere sesleniyorum” diyen Başkan Bayram, “Büyüklük öyle olmaz. Zor zamanda ülkenin, çiftçinin yanında olmakla olur. Bu korona çıktı çıkalı yeme yüzde 20’ye yakın zam geldi ve herhalde gelmeye de devam edeceğe benziyor. Bu süreçte çiftçi ahırda-arazide, vatandaş evde. Vallahi anlamış değiliz, nasıl oluyor? Özellikle hammaddenin fiyatı artmazken yemlerin fiyatlarının artmasına bir türlü anlam veremiyoruz. Yine Bin 700 ile Bin 800 lira arasında satılan üre gübresinin tonu, arka arkaya gelen zamlarla 2 bin 300 liraya kadar çıktı. Gübre fabrikaları bayilere yeterli gübre vermezken bu da fiyat artışlarının devam edeceğini gösteriyor. Çiftçimiz artan fiyatlara rağmen tarlasına atacak gübre bulurken zorlanıyor. Devlet büyüklerimizden bu duruma sektörün en önemli müdahale kurumu olan Tarım Kredi Kooperatiflerimiz aracılığı ile müdahale ederek dur demelerini istiyoruz. Ben buradan üreticilerimize sesleniyorum. Lütfen fahiş fiyatlarla yem satışı yapanları şikayet edin. Zaten devletimiz bu sıkıntılı süreci fırsata çevirenlere nasıl ağır cezalar uygulayacağını her platformda dile getiriyor. Allah ülkemizin yar ve yardımcısı olsun, Rabbim devletimize zeval vermesin” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284

banner285