banner324

Doğrudan Nohut Ekimi Tarla Günü Düzenlendi

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ile Konya Bahri Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü işbirliği ile Bölükyazı köyünde Doğrudan Ekim Yöntemi ile Nohut Ekilişi Tarla Günü düzenlendi.

Doğrudan Nohut Ekimi Tarla Günü Düzenlendi

Tarla gününe Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Orhan Özçalık, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu İl Koordinatörü Özgür Öztürk, şube müdürleri, teknik personel ve çiftçiler katıldı.

Bölgede 500 dekar alanda nohut ekimi yapan çiftçiler Hasan Korucu ve Mustafa Ankaralı’ya ait 10 dekar alanda Eskişehir Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsünden temin edilen Azkan nohut çeşidi doğrudan ekim mibzeri ile ekildi. Söz konusu çiftçilerle ayrıca Doğu Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsünden temin edilen Aksu ve Aslanbey nohut çeşitleri ve Doğu Akdeniz Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsünden temin edilen Seçkin ve Hasanbey çeşitlerinin ilimiz şartlarında adaptasyonlarının tespiti amacıyla 5’er dekarlık alanlarda ekim yapıldı. Aynı çiftçiler tarafından Çağatay ve Sarı-98 nohut çeşitleri de 5 dekarlık demonstrasyon parsellerine ekildi.

Konya Bahri Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünden Ziraat Yüksek Mühendisi Rıfat Zafer Arısoy Anıza Doğrudan Ekim yöntemi konusunda katılımcılara verdiği bilgilerde; Tarımsal üretimde toprak işlemenin üretim maliyetlerini artıran en büyük etkenlerden olduğunu, bu nedenle toprak işleme masraflarını azaltmak ve sürdürülebilir tarımın yapılabilmesi için en az toprak işleme veya hiç toprak işleme yapılmadan doğrudan ekim yapılması ile akaryakıt masrafının ve harcanan zamanın azaltıldığını ifade ederek, çiftçimizin daha kârlı bir üretim modeline yönelmesini sağlanması ile toprağın erozyonla taşınmasının önüne geçileceği ve organik maddece zenginleşeceğini söyledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284

banner285