Genç Girişimci Kadınlara Sertifikaları Verildi

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Eğitim, Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığı, Türkiye Ziraat Odaları Birliği ve Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü arasında imzalanan "Aktif İş Gücü Piyasası Programları İşbirliği Protokolü" kapsamında, "Tarımda Genç Girişimci Kadınlar Güçleniyor" projesi uygulayan 29 ilimiz ile birlikte ilimizde de 32 saat süreli Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri verildi.

Genç Girişimci Kadınlara Sertifikaları Verildi

Söz konusu Proje 2015 yılında uygulanmaya başlanılmış, 2018 yılında Proje kapsamına ilimizin de içinde bulunduğu toplam 29 ilde gerçekleştiriliyor. Program çerçevesinde tarımın değişik alanlarında faaliyet gösteren, yenilikçi, yaratıcı, kaynakları etkin-verimli ve sürdürülebilir kullanan, bulunduğu çevreye öncülük eden rol model olabilecek kadın çiftçiler tarafından hazırlanan projelerin kadın çiftçilerimizin hayatına farkındalık kazandırması, kırsalda kadın istihdamına katkıda bulunması ile tarımda başarılı kadın girişimcilerin sayısının artması hedefleniyor. Tarımda Genç Girişimci Kadınlar Güçleniyor" projesi ile kırsal alanda yaşayan ve yoğun olarak tarımın içinde yer alan 18-40 yaş genç kadınlara yönelik olup, kırsaldaki genç kadınlara yönelik sürdürülebilir iş olanaklarının yaratılması, mevcut istihdam olanaklarının korunması, bu sayede kırsal alanların ekonomik faaliyet düzeylerinin artırılması ile kırsal nüfusun azalmasının önlenmesine katkıda bulunulması amaçlanıyor.

Projede ilimiz Morcalı köyünden 19 kadın çiftçi, Lale köyünden 25 kadın çiftçi ve merkez ilçeden de 15 olmak üzere toplam 59 kadın çiftçinin eğitimleri tamamlandı.

Eğitimler sonunda katılımcı kadın çiftçilerin her biri kendilerinin belirlediği konuda proje hazırlarken bu projeler İl Müdürlüğünce oluşturulan bir komisyon tarafından değerlendirilerek, ilk 10 a giren projeler belirlendi. Söz konusu projeler 12-13 Temmuz tarihlerinde Nevşehir ilinde yapılacak olan diğer illerin projelerinin de yarışacağı bölge finalinde ilimizi temsil edecek.

İlk 10’a giren proje sahibi kadınlara Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Orhan Özçalık tarafından Girişimcilik Sertifikaları törenle teslim edildi. Törende kadın çiftçilerle sohbet eden İl Müdürü Özçalık, kadın çiftçilerimizin girişimcilikleri ve özverili çalışmaları ile önemli bir işe imza attıklarını söyleyerek, sertifikaların hayırlı olmasını diledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284

banner285