Göletlerin Balıklandırma Çalışmaları Sürüyor

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yürütülen Su Kaynaklarının Balıklandırılması Projesi kapsamında Akdeniz Su Ürünleri Üretim ve Eğitim Enstitüsü Müdürlüğü tarafından yetiştirilen sazan balığı yavruları göletlere bırakıldı.

Göletlerin Balıklandırma Çalışmaları Sürüyor

20 bin adedi Göktepe, 20 bin adedi ise Başyayla göletleri olmak üzere toplam 40 bin adet pullu sazan yavrusu Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Su Ürünleri Mühendisleri Rabia Uysal ve Ahmet Özaydın tarafından göletlere salındı.

Göktepe Göletindeki Balıklandırma çalışmasına Belediye Başkanı Osman Talay, İl Müdür Yardımcısı Baran Yavuz Yürekli, Hayvan Sağlığı Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şube Müdür vekili Ümit Çağlıyan, Sarıveliler İlçe Müdür V. Hüseyin İlhan, Başyayla Göleti’ndeki Balıklandırma çalışmasına ise Belediye Başkanı Şerafettin Bulgurcu ve Başyayla İlçe Müdür V. Raif Çayır‘da katıldı.

Konuyla ilgili olarak yapılan açıklamada, “Su ürünleri kaynaklarının ve su ürünlerinin sürdürülebilir olarak kullanılabilmesi, gelecek nesillere aktarılması, iç su ürünleri stoklarının takviye edilmesi, göl ekosisteminin canlı tutulması, göl ve göletlerdeki balık popülasyonun desteklenmesi amacıyla her yıl göl ve göletlerimize yavru balıklar bırakılmaktadır. Bu yıl Ülkemizde “Su kaynaklarının Balıklandırılması Projesi” kapsamında 59 ilde yer alan 591 göl ve gölete 5 Milyon adet yavru sazan balığı bırakılmıştır. Bu proje kapsamında 2002 yılından beri 80 Milyon yavru göl ve göletlere bırakılmıştır. Proje ile ilgili gelecek yıllarda su kaynaklarına yayın, kalkan, şabut, kerevit, mersin balığı ve alabalık başta olmak üzere yeni türlerin üretilip bırakılması gerçekleştirilecektir. Balık türleri ve stokların korunarak gelecek nesillere aktarılabilmesi için av aracı, balık boyu, av zamanı ve yer yasaklarına uyulması, en az bir kez üremelerine imkân tanınması sürdürülebilir balıkçılık açısından büyük önem arz etmektedir” dendi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284

banner285