Halden Anlayan Konya Şeker’den Üreticiye Bayram Avansı

Konya Şeker A.Ş., Kurban Bayramı öncesinde çiftçiye avans ödemesi gerçekleştirdi. 

Halden Anlayan Konya Şeker’den Üreticiye Bayram Avansı

 Bayramdan bir hafta önce üreticilerin hesaplarına yatırılan nakdi avans ile birlikte Konya Şeker’in 2017-2018 kampanya döneminde üreticilerine ödediği ayni ve nakdi avansın toplam tutarı bu ödeme ile birlikte 210 milyon 968 bin liraya ulaştı.

AK Parti Karaman Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı ve PANKOBİRLİK Genel Başkanı Recep Konuk avans dağıtımıyla ilgili yaptığı açıklamada, Konya Şeker’in, ürünü teslim almadan ürün bedelinin yaklaşık yarısı kadar bir meblağı üreticisine peşin olarak ödediğini söyledi. Konuk, Konya Şeker’in sözde değil özde üreticinin yanında olduğunu ve sanayi ile ticaretteki başarılarıyla elde ettiği ekonomik güç sayesinde üreticiye yaz, kış, tarlada, bayramda destek olmaya devam ettiğini belirtti.

Konya Şeker’in üretimin, üreticinin, tarlanın, ağılın, ahırın, bağın bahçenin teminatı olduğunu ifade eden Recep Konuk, fabrikaları, üreticinin daha çok üretmesi ve ürettiğinden daha çok kazanması için kurduklarını, Konya Şeker’in eriştiği nokta itibarıyla ovadaki üretimin ve hemen hemen her ürün grubu için hem üretimde süreklilik hem de ürün fiyatları açısından güvence sigorta işlevi gördüğünü vurguladı.

  Konya Şeker’in büyüme stratejisinin “büyüyerek büyütmek” olduğunu belirten Başkan Konuk, büyüme modelini insan merkezli oluşturan Konya Şeker’in üreticinin yanında olduğunu belirtti ve “Konya Şeker’i tüm iktisadi işletmelerden ayıran en önemli özellik, halden anlaması, anlamakla da kalmayarak üstüne düşenin gereğini ihtiyaç anında ve ihtiyaç duyulduğunda yapmasıdır. İhtiyaç anında, çiftçinin yanında nasıl olursunuz? Ekonomik gücünüz varsa çiftçiyi desteksiz bırakmaz, ihtiyaç anında da yanında olursunuz. Yani niyet yetmez imkânınız da olacak. İşte Konya Şeker, sanayide, ticarette elde ettiği başarılar sayesinde oluşan ekonomik güç sayesinde çiftçiyi tarlada destekleyebiliyor, bayramlarda avanssız bırakmıyor. Konya Şeker’in bu yıl üreticiye yapmış olduğu ödemenin bedelinin 2 milyarı geçmesi bekleniyor. Bu aynı zamanda çarşıdaki, pazardaki esnafında yüzünün gülmesi anlamına geliyor, Konya Şeker Konya ekonomisinin bel kemiğini oluşturmaktadır” dedi.

 “Konya Şeker, Mesuliyetlerini Eksiksiz Yerine Getiriyor”

 Konya Şeker’in, bölge ekonomisine ve ülke tarımına ciddi anlamda katkı sağladığını ve yapılan yatırımlarla hem tarlanın daha çok ve daha çeşitli üretmesini, hem bağın bahçenin ürettiklerinin değerlendirilmesini hem de bölgede hayvancılığın büyümesini sağladığını dile getiren Başkan Recep Konuk, Konya çiftçisinin dünyanın en maharetli çiftçisi olduğunu, üreticinin üretmekten yana problemi olmadığını her zaman söylediğini belirttiği açıklamasında, bunun ispatının da üretimi tetikleyecek tesisler yapılınca Türk çiftçisinin dünya ile rekabette ne kadar başarılı olabileceğini Konya’da yaptıklarıyla kanıtladığını kaydetti. Başkan Recep Konuk, “Konya Şeker’de kurduğumuz sistem sayesinde bugün bölgemizdeki pancarın yanı sıra, patates ekiminin, ayçiçek ekiminin, mısır ekiminin, buğday, arpa ekiminin, elma, üzüm gibi meyvelerin geleceği kurtulmuştur. Bölgede üreticisi için hayvancılık yatırımı yapılabilir hale gelmiş, üretici korkmadan hayvan sayısını arttırabilmiş, ahırını büyütebilmiştir. Bu yatırımlar sadece bölgemizi değil bütün ülkemizdeki tarımı olumlu yönde etkileyen yatırımlardır” diye konuştu.

 “Çiftçinin Boynunun Bükülmesine İzin Veremeyiz”

 Üreticinin ihtiyaçlarının çok önemli olduğuna dikkat çeken Başkan Recep Konuk, “Konya Şeker’de önce üreticiye ve üretime destek planlanır, ondan sonra diğer işlere bakılır. Kurumları kökleştiren ayakta tutan gelenekleridir. Yaklaşımlarıdır. Tutum ve tavırlarıdır. Bu kurumda gelenekleri olan, artık gelenekselleştirdiği uygulamalara sahip olan bir kurumdur. Bunlardan biri de Bayram Avansıdır. Bayram Avansı bu kurumun durduğu yerin göstergesidir. O yer çiftçinin yanıdır. Bayramlar bizim inanç iklimimizin en özel ve özellikli günleridir. Bu özel günlerde herkesin kapısını çalanı gönlünce ağırlamak, bayram sevincini coşkuyla yaşamak hakkıdır. En başta da bu ülke için çok çalışıp çok üreten çiftçinin hakkıdır. Çiftçi ücretliler gibi düzenli gelire sahip değildir. Yani bayram elinin darda olduğu güne de bolda olduğu güne de gelebilir. O nedenle biz eli darda olan çiftçilerimizin bayramda gönüllerinin de daralmaması için Bayram Avansını başlattık. Bu artık bir Konya Şeker geleneğidir ve bundan geri dönüş mümkün değildir. Önümüz Kurban Bayramı. Üreticilerimizin içinde eli bol olanda eli darda olanda vardır. Bu kurum eli darda olan kardeşlerimizin bayramlarda gönüllerinin de daralmasına müsaade etmedi, bundan sonra da etmeyecek. Bu topraklardaki herkes gibi üreticinin de bayramları kaygıdan, hele hele maddi kaygılardan uzak karşılamaya hakkı var. Bu ülkenin en muteber insanları olan üreticilerin maddi imkânsızlıklar nedeniyle kurban ibadetini yerine getirememek gibi bir endişeye kapılmasına Konya Şeker olarak müsaade edemeyiz, bu güne kadar etmedik, bundan sonra da etmeyiz. Biz üreticimizin, evlatlarının karşısında boynunun bükülmesine izin veremeyiz. Bizim çiftçilerimizin çocukları da herkesin çocukları kadar kıymetli ve onlar da bayramlarda sevinmeyi, sevindirilmeyi hak ediyor. Çünkü çok çalışıyor, çok üretiyor ve bu ülkeye herkesten çok değer katıyorlar. Konya Şeker için üreticilerimizin yüzündeki tebessüm ile onların evlatlarının yaşadığı bayram coşkusu ve üreticilerimizin hanelerinde bayramların bayram gibi geçmesi her türlü ticari başarıdan, binlerce fabrikadan daha kıymetlidir. On binlerin yüzündeki gülümseme, on binlerce hanedeki huzur her şeyden değerlidir. Her bayramda olduğu gibi bu bayramda da üreticimize sunduğumuz desteğin hem üreticilerimizin hem de ailelerinin bayram sevincine coşku katmasını, derde derman olmasını, yüce Allah’ın sağlık ve huzur içinde daha nice bayramlara hepimizi eriştirmesini temenni ediyor, tüm üreticilerimizin mübarek Kurban Bayramlarını kutluyorum” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284