Karaman Balı Çok Çiçekli Bal Kategorisinde Üçüncü Oldu

Muğla'nın Fethiye ilçesinde bu yıl 6'ncısı gerçekleştirilen Uluslararası Muğla Arıcılık ve Çam Balı Kongresine Karaman’dan İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Karaman İli Arı Yetiştiricileri Birliği katıldı.

Karaman Balı Çok Çiçekli Bal Kategorisinde Üçüncü Oldu

Arıcılık konusunda dünyanın en önemli ülkeleri arasında bulunan Türkiye’de çam balı başta olmak üzere çiçek balları, kestane, geven, kekik, ayçiçeği, narenciye ve püren balı gibi mono flöral balların üretimi de yaygın. Dünya çam balının yüzde 92’si Türkiye’de üretiliyor. Üretilen bu balların yaklaşık yüzde 80’i ise Muğla’da üretiliyor.

15-19 Ekim 2018 tarihlerinde gerçekleştirilen kongreye 24 ülkeden 2 bin 550 kişi katıldı. Arıcılar ve arıcılık sektörün tüm temsilcilerinin katıldığı kongrede 260 bildiri verilmiş olup, ilimizden Arıcılık Teknikeri Hasip Turan’ın “Arıcılık Eğitimleri” konusundaki posterinin de yer aldığı 128 poster ve eğitimin sunumu yapıldı.

Kongrede Apiterapiden arı sağlığına, arı yetiştiriciliğinden arı hastalıklarına ve çevreye kadar çeşitli bildiriler sunuldu. Ayrıca bal fiyatları, arı ölümleri ve çevresel etkileri, yaşanan küresel iklim değişikliği nedeniyle karşılaşılabilecek arı ölümleri konuşularak, münazara edildi.

Tarım ve Orman Bakanlığınca arıcılığın geliştirilmesi için "Bal Ormanı" projesi başlatılmış olup, bu kapsamda hazırlanan 2010 ile 2023 yılları eylem planı çerçevesinde 720 bal ormanı kurulması ve bu bal ormanlarının arıcıların hizmetine sunulması planlanıyor.

Kongrede; dünyada üretilen Çam balının en önemli üreticisi olan ülkemizin çam balını dünya markası olması için Coğrafi İşaret alındığı ifade edildi. Kongre etkinlikleri kapsamında düzenlenen yarışma kategorilerinden Çok Çiçekli (Polifloral) Bal Kategorisi yarışmasında ilimiz balı üçüncülük ödülü aldı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284

banner285