Karaman’da Lider Çocuk Tarım Kampı

Gıda ve Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca İlköğretim 4. sınıf öğrencilerine doğa bilinci ve çevre farkındalığı kazandırmak, tarladan sofraya gıda üretim teknolojileri ve gıda güvenilirliği hakkında bilgi vermek amacıyla 81 ilde düzenlenen "Lider Çocuk Tarım Kampı" programı 31 Mayıs-02 Haziran 2016 tarihleri arasında Abdurrahim Karakoç İlköğretim Okulu 4. Sınıf öğrencileri ile gerçekleştirildi.

Karaman’da Lider Çocuk Tarım Kampı
"Lider Çocuk Tarım Kampı" uygulaması kapsamında öğrencilere kamp programı gereğince; tarım nedir, tarımın önemi, baklagillerin insan sağlığında ve tarımda önemi, doğa, çevre ve tarım ile sağlıklı gıda üretimi ve tüketimi konularında farkındalık oluşturmak üzere görevli teknik personeller tarafından bilgiler verildi.
Kampın birinci gününde ilimizin önder tarımsal sanayi kuruluşlarından olan Duru Bulgur A.Ş. ve Slava Süt Tesislerine öğrenciler ile birlikte teknik gezi düzenlendi. Tesislerde bakliyatların sağlığımız için önemi, tarladan sofraya ulaşım zinciri ile yetiştirilmesi ve çeşitleri konularında bilgiler verildi. Slava Süt tesislerinde ise süt ve süt ürünlerinin üretimden soframıza gelinceye kadarki aşamaları öğrencilerimiz tarafından incelendi.
Kampın ikinci gününde ise Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümü, sınıf ve laboratuarlarını gezen tarım kampı öğrencilerine bakliyatların sağlığımız üzerindeki etkileri, dünyada ve ülkemizde bakliyat tarımı, ekonomik önemi, bakliyat çeşitleri anlatıldı. İl Müdürlüğünce önceki yıllarda projelendirilerek yaptırılan seralar gezilerek, turfanda üretimin aşamaları ve sera koşulları çocuklara gösterildi.
Kampın son günü Karaman Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü Fidanlığına gidilerek Karaman Belediyesinin katkılarıyla Urgan Ağaçlandırma sahasında fidan dikimi yapıldı. Kampın sonunda 2016 yılının Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü tarafından "Uluslararası Bakliyat Yılı" olarak ilan edilmesi sebebiyle, kamp uygulamasına katılan öğrencilerin bakliyat bilincini yükselterek bakliyatın sağlık ve beslenmedeki önemini vurgulamak, ayrıca çevresel sürdürülebilirliğin sağlanmasına yardımcı olmak amacıyla İl Müdürlüğü teknik personelleri tarafından “Bakliyat ve Bakliyatın Sağlığımızdaki Önemi” konusunda eğitim verildi.
Öğrencilerde bu konuda farkındalık oluşturulması amacıyla "Tarımda ve Beslenmemizde Bakliyatların Önemi" konulu kompozisyon yarışması düzenlendi. Yarışmada birinci olan kompozisyon Bakanlığa gönderilerek ülke genelindeki yarışmaya katılacak. Program, İl Müdürlüğü toplantı salonunda İl Müdürü Orhan Özçalık’ın katılımı ile 20 öğrenci ve sınıf öğretmeni Ahmet Kuzu’ya Lider Çocuk Tarım Kampı katılım belgeleri verildi.
Güncelleme Tarihi: 04 Haziran 2016, 15:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284

banner285