banner339

Kop Eylem Plani`nda Sona Yaklasildi

Konya Ovasi Projesi Bölge Kalkinma Idaresi tarafindan hazirlanan `KOP Eylem Plani` çalismalarinda sona yaklasildi.

Kop Eylem Plani`nda Sona Yaklasildi

Konya Ovasi Projesi (KOP) Bölge Kalkinma Idaresi tarafindan hazirlanan 'KOP Eylem Plani' çalismalarinda sona yaklasildi. 2012 yilinin ikinci çeyreginde baslayan eylem planinda sektör kisitlamasi olmadan bakanliklardan, bölge illerindeki kamu, kurum ve kuruluslari ile sivil toplum kuruluslarindan proje önerileri yazili olarak talep edildi.
Aksaray, Karaman, Konya ve Nigde illerinden olusan KOP Bölgesi'nin kalkinmasini hizlandirmak amaciyla kurulan KOP Idaresi çalismalarina devam ediyor. Eylem plani kapsaminda merkezi teskilat ve bölge illerinden gelen proje önerileri ilk etapta Kalkinma Bakanligi'na, daha sonra Bölgesel Gelisme Yüksek Kurulu'na sunulacak.
KOP Bölge Kalkinma Idaresi Baskani Prof. Dr. Mehmet Babaoglu, kurul asamasindan geçecek planin bu yil içinde açiklanarak resmen yürürlüge girmesini beklediklerini ifade etti. Babaoglu, eylem plani kapsaminda merkezi teskilatlar ve bölge'deki kuruluslardan gelen proje önerilerin, ekonomik kalkinma ve rekabetin güçlendirilmesi, kentlesme, sosyal-kültürel gelismenin saglanmasi, altyapinin gelistirilmesi ve kurumsal kapasitenin güçlendirilmesi olarak bes ana eksende toplandigini söyledi. Eylem Plani'nin bölge insanin gelir düzeyini yükseltmeyi amaçladigini belirten KOP Idaresi Baskani sunlari ifade etti: "Sosyal, kültürel ve ekonomik alanlari bütüncül bir yaklasimla degerlendirerek KOP Bölgesi'nde tarim, ulastirma, enerji, imalat, turizm gibi sektörlerin yani sira sosyal alanda da bir dönüsüm hedeflenmektedir. Hazirlanmakta olan eylem plani, bölge insanin gelir düzeyini yükseltmeye, saglik ve egitim yapisini saglamlastirmaya, aile kurumunu güçlendirmeye, yoksullukla mücadeleye ve bölge disina göçü önlemeye yönelik projeleri kapsayacaktir."
KOP Idaresi tarafindan hazirlanan 'Taslak KOP Eylem Plani'nin bölgenin tarihinde yakaladigi en önemli yatirim programi firsati ve projesi oldugunu vurgulayan Babaoglu, "Bu tarihi firsat bölge tarafindan iyi degerlendirilmeli, bütün taraflarin katilimi ile sahiplenilmelidir. Bölge'nin kalkinmasini hizlandiracak eylem plani ayni zamanda ülkemizin 2023 ve 2071 makroekonomik hedeflerine katki saglayacak nitelikte olacaktir." degerlendirmesinde bulundu.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284

banner285