Mantar, KOP Bölgesinin Ek Gelir Kapısı Oldu

KOP Bölgesi Mantar Yetiştiriciliği Sempozyumu Konya’da yapıldı.

Mantar, KOP Bölgesinin Ek Gelir Kapısı Oldu

Dünya genelinde olduğu gibi Türkiye’de de son yıllarda hızla yaygınlaşan, özellikle kırsal dağlık alanlarda çiftçilerin ek gelir kapısı haline dönüşen mantar yetiştiriciliğinin doğruları ve doğru bilinen yanlışları KOP İdaresi’nin düzenlediği “KOP Bölgesi Mantar Yetiştiriciliği Sempozyumu” ile Konya’da masaya yatırıldı.
Konya’da yapılan sempozyuma KOP İdaresi Başkanı İhsan Bostancı, Tarım ve Orman Bakanlığı Konya İl Müdürü Seyfettin Baydar ile Aksaray, Karaman, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Nevşehir, Niğde ve Yozgat illerinden gelen akademisyenler, üreticiler ve özel sektör temsilcileri katıldı.
“Dağlık Kırsal Alanlarda Gelir Getirici Projeler Yürütüyoruz”
Kalkınmanın çok boyutlu bir kavram olduğunu ve bu doğrultuda çok farklı sektörlerde faaliyet yürüttüklerini ifade eden KOP Başkanı İhsan Bostancı, bölge gerçeğinden hareketle bu çalışmaların odağında kırsalın yer aldığını belirterek; “Özellikle son 50-60 yılda kırsaldan kente doğru yoğun bir göç hareketi yaşanmaktadır. Başkanlık olarak kurulduğumuz günden bu yana bölgenin kalkınmasını hızlandırmak amacıyla çeşitli faaliyetleri desteklemek ve çeşitli projeler üretiyoruz. Nüfusumuzun yüzde 60’ı kırsalda yaşarken bugün kırsal nüfusumuz yüzde 15’lere kadar gerilemiş durumda. ‘Doğduğun yerde doy’ prensibi ile nüfusumuzun daha fazlasının doğdukları yerde kalabilmesini sağlamak bizim önemli amaçlarımızdan birisi. Bunun ne şekilde yapılacağını hususunu incelediğimiz zaman ekonomik faktörlerin en ön planda olduğunu görüyoruz. Bunun yanında insanımızın doğduğu yerdeki sosyal imkânları, altyapı imkânları da bu konuda etkili oluyor. Özellikle dağlık kırsal alanlarda, toprağın parçalı olduğu gelir elde edecek faaliyet alanlarının sınırlı olduğu alanlarda konvansiyonel tarım uygulamalarının dışında farklı üretim çeşitlerinin ve metotlarının yaygınlaştırılması hepimizin önceliğidir. Bu noktada son zamanlarda vermi kompost üretimi, seracılık ve mantar yetiştiriciliği bölgemizde hızla yaygınlaşmakta ve üreticilerimize önemli gelir kaynakları oluşturulmaktadır. Ancak bu hızla yaygınlaşmanın beraberinde getirdiği önemli bir bilgi kirliliği de bulunmakta, doğru bilinen yanlışlıklar olmaktadır. Çoğu üreticimiz kafasına takılan sorulara cevap bulabilmek için internet ortamından farklı kaynaklara ulaşmakta ancak yaşanan bilgi kirliliği nedeniyle bazı yatırımcılarımız bırakın gelir kazanmayı koydukları sermayeyi bile kaybedebilmektedir. Dolayısıyla düzenlediğimiz bu sempozyum ile mantar yetiştiriciliği ile ilgili konusunda uzman akademisyenlerimiz ve özel sektör işletme sahiplerimiz laboratuar ve sahada yaşadıkları tecrübeyi sizlerle paylaşacak” dedi.
Açılış konuşmalarının ardından ‘Mantar Çesitleri ve Türkiye’deki Mantarcılık Sektörünün Durumu’, ‘Egzotik Mantarlarda Şişe Kültürü Teknolojisi’, ‘Türkiye’de Kayın Mantarı İşletmelerinin Sosyo Ekonomik Yapısı’, ‘Şapkalı Kültür Mantar Kompost Üretimi ve Problemleri’, ‘Şapkalı Kültür Mantarı Üretimindeki Problemler’, ‘Yerli Misel Üretimi, Mantarda Yeni Üretim Teknolojileri’, ‘İstiridye Mantarı Üretimi’ ve ‘Mantar Tesis Pazarlama Sorunlarındaki Çözümler’ konularında katılımcılara bilgiler aktarıldı.


 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284

banner285