banner329

SAY Projesi Kapsamında Karaman’da 2 Adet Biyogaz Tesisi Kurulacak

Orman ve Su İşleri Bakanlığı ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın birlikte yürüttüğü, dış finansmanı Küresel Çevre Fonu (GEF) tarafından karşılanıp Konya-Karaman bölgesinde uygulanan Sürdürülebilir Arazi Yönetimi ve İklim Dostu Tarım Uygulamaları (SAY) Projesi kapsamında proje sorumluları Çağlar Başsüslü, Ahmet Şendağlı ve FAO Ormancılık Uzmanı Peter Pechacek Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nü ziyaret ettiler.

SAY Projesi Kapsamında Karaman’da 2 Adet Biyogaz Tesisi Kurulacak

Ziyarette İl Müdürü Orhan Özçalık, “Konya Kapalı Havzasında yer alan Konya ve Karaman illerini kapsayan bu proje ile tabii kaynakların bozulmasının kontrol altına alınması ve zirai faaliyetlerin sürdürülebilir olması hedeflenmektedir. Proje; Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ile birlikte yürütülmekte olup, dış finansmanı Küresel Çevre Fonu (GEF) tarafından hibe olarak karşılanmaktadır” dedi. İl Müdürü ÖZÇALIK; Bu projenin ilimiz yağış oranının en düşük olduğu Ayrancı bölgesi için çok önemli olduğunu belirterek, projenin uygulama esasları arasında bulunan, tarımda sürdürülebilirliği sağlayamazsak gelecek nesillerin gıda güvenliğini ve yeterli beslenmelerini sağlayamayız” dedi.

Proje kapsamında bozulmuş alanların rehabilitasyonu, iklim dostu tarımsal uygulamalar ve sürdürülebilir arazi yönetimi uygulamaları ile çevresel yapının iyileştirilmesi çalışmaları yapılacak. Proje çalışmalarında; mera alanlarının ıslahının sağlanması, tarımın temel yapı taşı olan toprağın korunması için anıza doğrudan ekim yöntemlerinin çiftçilere uygulamalı olarak gösterilmesi hedefleniyor. Bu doğrultuda, Ayrancı bölgesinde bulunan 400 dekar alana doğrudan anıza hububat ekimi yapıldı. Ayrıca proje kapsamında ilimize 2 adet biyogaz tesisi kurulması planlanıyor.

Projenin sonuçları itibariyle bölgenin tarımsal geleceği açısından büyük öneme sahip olduğunu ifade eden İl Müdürü Orhan Özçalık heyete teşekkür etti. Daha sonra Peter Pechacek ve heyet yürütülen çalışmaları yerinde incelemek üzere proje ekibinden ile birlikte proje çalışmalarını inceledi.

Güncelleme Tarihi: 28 Nisan 2017, 18:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284

banner285