Süt Sektörünün Sorunlari Masaya Yatirildi

Ikincisi 22 Ocak 2015 tarihinde gerçeklestirilen Karaman Ili Süt Sektörü Koordinasyon toplantilarinin üçüncüsü geçtigimiz gün Polisevi’nde gerçeklestirildi.

Süt Sektörünün Sorunlari Masaya Yatirildi

Süt sektörünün tüm paydaslarin katilimi ile gerçeklestirilen toplantiya Gida Tarim ve Hayvancilik Il Müdür vekili Baran Yavuz Yürekli, Karaman Süt Üreticileri Birligi Baskani Süleyman Selim Akkus, ilimizde faaliyet gösteren süt toplama merkezlerinin temsilcileri ile ilimizde ve ulusal düzeyde çalisan süt sektörünün firma temsilcileri, Süt Üretici Birlikleri ve Kooperatifleri baskan ve temsilcileri katildi.
Toplantinin açilis konusmasini yapan Il Müdür Vekili Baran Yavuz Yürekli, ilimizin günlük 2 bin 500 ton süt isleme kapasitesine sahip oldugunu, ancak ilimizdeki süt üretimin bu ihtiyaci karsilayamadigini belirterek Karaman’in 280 ton olan günlük çig süt üretiminin artirilmasi gerektigini ifade etti.
Daha sonra Gida ve Yem Sube Müdürü Fatih Ayaz, “Süt Alt Yapisini Gelistirme Projeleri” konusunda, Gida ve Yem Subesinden Veteriner Hekim Mehmet Fikri Boyacioglu “Süt Toplama Merkezi ve Süt Isleme Tesislerine Ait Resmi Kontrol Formlarinin Degerlendirilmesi”, Ziraat Mühendisi Feyzal Duru Kandemir ise “Süt Hijyeni Egitimleri” konularinda sunumlarini yaptilar.
Süt sektörünün sorunlarinin karsilikli görüs alis verisi seklinde ele alindigi toplantida, Süt Üreticileri Birliginden Finans ve Muhasebe Sorumlusu Isletmeci Didar Isik Yolal ve Fidan Süt’ten Gida Mühendisi Ayse Serbes’de ”Çig Sütün Sözlesmeli Usulde Alim Satimina Iliskin Yönetmelik” ve “Çig Süt Kabul Kriterleri” konularinda sunumlarini yaptilar. Gida ve Yem Subesinden Gida Mühendisi Avni Kilinç’in “Türk Gida Kodeksi Peynir Tebligi” sunumunu yaptigi toplantida Karaman Süt Üreticileri Birligi Baskani Süleyman Selim Akkus’da Karaman’da Birlik olarak yaptiklari faaliyetleri anlatarak, süt sektörünün sorunlarinin çözümü için tüm paydaslarin isbirligi yapmasi gerektigini söyledi.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284

banner285