Tarımda Genç Girişimci Kadınlar Güçleniyor Projesi

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Eğitim, Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığı, Türkiye Ziraat Odaları Birliği ve Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü arasında imzalanan "Aktif İş Gücü Piyasası programları İşbirliği Protokolü" kapsamında, "Tarımda Genç Girişimci Kadınlar Güçleniyor" projesi uygulayan 29 ille birlikte ilimizde de 32 saat süreli uygulamalı girişimcilik eğitimleri verildi.

Tarımda Genç Girişimci Kadınlar Güçleniyor Projesi

Kadın çiftçilerin istihdamına yönelik proje İŞKUR ve KOSGEB işbirliği ile yürütülen proje kapsamında eğitim alan kadınlar tarafından hazırlanan ve dereceye giren projelerin hayata geçirilmesi sağlanacak.

Söz konusu proje 2015 yılında uygulanmaya başlanılmış, 2018 yılında proje kapsamına İlimizin de içinde bulunduğu toplam 29 ilde gerçekleştirilmektedir. Program çerçevesinde tarımın değişik alanlarında faaliyet gösteren, yenilikçi, yaratıcı, kaynakları etkin-verimli ve sürdürülebilir kullanan, bulunduğu çevreye öncülük eden rol model olabilecek kadın çiftçiler tarafından hazırlanan projelerin kadın çiftçilerimizin hayatına farkındalık kazandırması, kırsalda kadın istihdamına katkıda bulunması ile tarımda başarılı kadın girişimcilerin sayısının artması hedeflendi.

Projeye ilimizden Morcalı köyünde 19, Lale köyünde 25 kadın çiftçi olmak üzere toplam 44 kadın çiftçinin eğitimleri tamamlandı. 16-20 Nisan tarihleri arasında ise Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nde 25 kadın çiftçiye kurs verilecek. Kurs sonunda katılımcılar kendilerinin belirlediği konuda proje hazırlayacak. Projeler İl Müdürlüğü’nce oluşturulacak bir komisyon tarafından değerlendirilecek ve ilk üçe giren projeler Nevşehir’de yapılacak olan diğer illerin projelerinin de yarışacağı bölge finalinde ilimizi temsil edecek.

Lale köyünde düzenlenen kursa Garnizon Komutanı Kıdemli Albay İlhan Şen ile birlikte Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Orhan Özçalık ve Şube Müdürleri katıldı. Ziyarette kurs eğiticisi Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Sosyal Bilimler Yüksek Okulu Öğretim görevlisi Mehmet Ali Canbolat’tan, verilen eğitimler hakkında bilgiler alan İl Müdürü Özçalık ve İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay İlhan Şen kadın çiftçilerle sohbet ederek, kursun hayırlı olmasını dilediler.

Güncelleme Tarihi: 16 Nisan 2018, 15:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284

banner285