banner329

Yerel Ürünlerin Markalaşması Ve Rekabet Gücünün Artırılması İçin Çalışmalar Sürüyor

İlimizde yerel ürünlerin markalaştırılması ve gıda sektöründe rekabet gücünün artırılması amacıyla Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Gıda ve Yem Şube Müdürlüğü tarafından Konya Gıda Kontrol Laboratuar Müdürlüğü, Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi ve Adese Alışveriş Merkezleri Tic. A.Ş. Et ve Et Ürünleri Tesislerine inceleme ziyareti gerçekleştirildi.

Yerel Ürünlerin Markalaşması Ve Rekabet Gücünün Artırılması İçin Çalışmalar Sürüyor
İnceleme gezisine Gıda ve Yem Şube Müdürü Fatih Ayaz, şube teknik personelleri Veteriner Hekimler M.Fikri Boyacıoğlu ve Ü.Taha Yasin Okutan ile Ziraat Mühendisi Ahmet Güçlü İngöz katıldı.
İnceleme gezisi kapsamında ilimizde Bakanlık ve İl Gıda Kontrol Planı kapsamında alınan numunelerin büyük çoğunluğunun analiz edildiği, Konya Gıda Kontrol Laboratuar Müdürlüğü ziyaret edilerek, laboratuvar Müdürü İlyas Yılmaz’dan, laboratuarda akredite olarak yapılan analizler hakkında bilgi alındı. Ayrıca, Karaman’da kurulu bulunan ve günlük 2 bin tonluk süt işleme tesislerine yönelik, pestisit, antibiyotik kalıntısı, ağır metalar ve somatik hücre sayımı gibi süt ve süt ürünlerinde resmi olarak yaptırılması zorunlu analizlerin, Konya Gıda Kontrol Laboratuvarında yapılabilmesi için gerekli cihaz ve analiz metotlarının sağlanmasına yönelik görüş alışverişinde bulunuldu.
Gıda Kontrol Laboratuvar Müdürlüğü ziyaretinin ardından, İttifak Holding bünyesinde faaliyet gösteren Adese Alışveriş Merkezleri Tic. A.Ş. Et ve Et Ürünleri Tesisi incelenirken tesiste mağaza zincirleri için karkas haldeki kırmızı etten üretilen ve vakumlu paketlenerek satışa sunulan hazır kıyma, kuşbaşı ve sucuk gibi kırmızı et ürünlerinin üretim süreçleri incelenerek, yetkililerden bilgi alındı. Bu ziyaretle ilimizde kurulması planlanan et parçalama tesisi için teknik ve alt yapı hakkında bilgi edinildi.
Ziyaretin öğleden sonraki bölümünde ise, Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi Stratejik AR-GE Merkezi (SARGEM) sorumlusu Dr. M. Kürşat Işık’ın davetlisi olarak üniversitenin yerleşkesi gezilerek, SARGEM bünyesinde kurulan Gıda ve Yem Laboratuvarları incelendi. Türkiye’de üniversite bünyesinde faaliyet gösterecek olan ilk akredite gıda ve yem laboratuvarı olma özelliğinde olan laboratuvarda, gıda ve yem analizlerinde bölgenin ihtiyacına kapsamlı bir şekilde cevap vermesinin planlandığı, laboratuvarın kurulum aşamalarının tamamlandığı akreditasyon çalışmalarının sürmekte olduğu belirtildi.
İnceleme gezisinde son olarak; Dr. M. Kürşat Işık ile Karaman’ın yöresel ürünlerinden olan Divle Obruk Peyniri ve Yanıksı Koyun Yoğurdunun üretim normları ve kalite standartlarının araştırılması konusunda, Karaman Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüz ve Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi işbirliği ile yürütmeyi planladığımız çalışmalar hakkında bilgi alışverişinde bulunuldu.
 


 
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284

banner285