banner358

Ziraat Odası Başkanı Bayram:” Karaman’dan Elma İhracatı Yapılacak”

Karaman’da Ürün Güvenliği ve Denetimi irtibat bürosu açılıyor .

Ziraat Odası Başkanı Bayram:” Karaman’dan Elma İhracatı Yapılacak”

Karaman Ziraat Odası Başkanı Mehmet Bayram yaptığı açıklamada; “Karaman’da özellikle Elma başta olmak üzere sebze ve yumurta ihracatı yoğun olarak gerçekleşmekte olup özellikle elma ihracatında Tareks Belgesinin geç saatlerde verilmesi neticesinde yüklemeler gecikmekte ve ihracatta aksamalara sebep olmaktadır. Bundan dolayı mükellef tarafından yapılması gereken Gümrük işlemleri Gümrük Müşavirleri tarafından ilimiz dışındaki başka gümrüklerde yapılmaktadır. Karaman’da Ürün Güvenliği ve Denetimi Genel Müdürlüğü Tarafından Grup Başkanlığı irtibat bürosu olmaması ve ihracatta yaşanan sorunlar dolayısı İle üretimi gerçekleştiren firmalar ihracat yapmaktan vazgeçerek ürünlerini Karaman dışında ikamet eden firmalara ihraç kayıtlı olarak satmaktadır ve bundan dolayı ilimiz Karaman’a yıllık ortalama 150 milyon dolar ihracat kaydı yazılmamaktadır.”
Başkan Mehmet Bayram; “Özellikle Türkiye’de elma üretiminde 2 sırada olmamıza rağmen ihracatın yapılmaması bizleri derinden üzmekteydi. Bu sorunun çözümü amaçlı yaptığımız çalışmalara destek veren Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Kemal Boynukalın’ın katkılarıyla Ak Parti Karaman Milletvekilleri Recep Şeker ve Selman Oğuzhan Eser’in Ankara’da yapmış oldukları çalışmalar neticesinde bugün Milletvekillerimizden müjdeli haber geldi. En kısa sürede Karaman’da Ürün Güvenliği ve Denetimi irtibat bürosu açılacağı, Tareks Belgesinin ilimizden verileceği bilgisi alınmıştır. Artık Yaş Meyve, Sebze ve Yumurta ihracatı Karaman’dan yapılacağı müjdesi gelmiştir.
Son olarak Bayram, Karaman Ziraat Odası olarak emeği geçen Ak Parti Karaman Milletvekilleri Recep Şeker ve Selman Oğuzhan ESER’e, Karaman Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Kemal Boynukalın ve yönetim kurulu üyelerine, emeği geçen herkese teşekkürler ediyoruz...”dedi.

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284

banner285