banner339

Ankara-Konya Arasi Hizli Tren Seferleri 23 Agustos`ta Basliyor

Ulastirma Bakani Binali Yildirim, 23 Agustos 2011 Sali günü törenle hizmete açilacak Ankara-Konya Yüksek Hizli Tren (YHT) Hatti`nda incelemelerde bulundu

Ankara-Konya Arasi Hizli Tren Seferleri 23 Agustos`ta Basliyor
Treni kullanan Yildirim, vatandaslarin 24 Agustos 2011 Çarsamba günü saat 07.00'den itibaren Ankara ve Konya'dan YHT seferleri için bilet alabileceklerini söyledi.
Trenle hareketinden önce Ankara Gari'nda gazetecilere açiklamalarda bulunan Yildirim, hattin resmi açilisinin 23 Agustos 2011 Sali günü yapilacagini, kendisinin açilis öncesinde hatta bir takim incelemelerde bulunacagini söyledi. Bakan Yildirim, uzunlugu 309 kilometre olan hatta 300 kilometre/saate kadar sürat yapilabilecegini ancak bu hiza yeni setlerin hizmete girmesiyle ulasilabilecegini kaydetti. Baslangiçta seyahat süresinin 1 buçuk saat olacagini ifade eden Yildirim, yeni setlerin devreye girmesiyle bu sürenin 1 saat 15 dakikaya inecegini dile getirdi. Projenin toplam bedelinin 1 milyar TL oldugunu söyleyen Yildirim, 2006 yilinda baslayan projenin 4 yil 8 ay gibi bir sürede bitirildigini hatirlatti. Bakan Yildirim, hattin tamamlanis süresinin uzun olduguna yönelik elestiriler oldugunu animsatarak, Avrupa'da bu tür hatlarin en az 5 yilda bitirildigini vurguladi. Yildirim, trenin özellikleri ve hat hakkinda teknik bilgiler de verdi. Hat boyunca 56 bin 135 tonluk ray kullanildigini, 805 bin adet travers bulundugunu, 253 adet yol alt ve üst geçisi oldugunu dile getiren Yildirim, projenin Türkiye'de ilk defa yerli yüklenicinin taahhütü ile gerçeklestirildigini, yapi merkezinin tamamen Türk firmasi oldugunu ifade etti.
Türkiye'nin modern demiryolu alt yapisi ve üst yapisi konusunda önemli bir basariya imza attigini dile getiren Yildirim, 8-9 ay önce tamamlanan hattin sertifikasyon döneminin basladigini, bu süre içerisinde hattin güvenilirliginin test edildigini belirtti. Hatta adim adim, santim santim ölçümlerin yapildigini anlatan Yildirim, ''Piri Reis'' isimli test treni tarafindan bütün ölçümlerin yapildigini, ölçüm sonuçlari degerlendirilerek hattin isletmeye açilmasi konusunda rapor verildigini kaydetti. Konya'daki gar binasinin elden geçirildigini, yeni bir gar binasinin da yapimina baslayacaklarini belirten Yildirim, Ankara ve Konya'dan 07.00, 11.30, 15.30 ve 18.30 saatlerinde seferlerin gerçeklestirilecegini söyledi. Konya'dan Karaman'a da baglantili tren seferlerinin olacagini hatirlatan Yildirim, trenlerin 356'si ekonomi ve 55'i business olmak üzere 411 yolcu kapasiteli olacagini ifade etti. Bilet fiyatlarinin ekonomide 25 TL, business da ise 35 TL olacagini belirten Yildirim, Devlet Demiryollarinin hattin hizmete girmesi nedeniyle ilk 15 gün bilet fiyatlarini 10 TL olarak uygulayacagini bildirdi. Yildirim, ''Vatandaslarimiz, 24 Agustos Çarsamba günü saat 07.00'den itibaren Ankara ve Konya'dan YHT seferleri için bilet alabilirler'' dedi.
“Kazalara Karsi Tüm Tedbirleri Aldik”
 Ulastirma Bakani Yildirim, açiklamalarinin ardindan gazetecilerin sorularini yanitladi. ''Çin'de bir yüksek hizli tren kazasi oldu. Bizim hatlarimizda da böyle bir kaza olmasi muhtemel mi?'' sorusu üzerine Yildirim, kazalara karsi hizli trenlerde normal trenlerden daha fazla güvenlik önlemi oldugunu söyledi. Özellikle sinyalizasyon konusunda çalismalarin yapildigini dile getiren Yildirim, Devlet Demiryollari'nin Çin'deki kazayi takip ederek alinan bilgiler isiginda Konya hattinda bazi denemeler yaptigini anlatti. Türkiye'deki hatlarda bir sinyalizasyon sistemi zafiyeti bulunmadigina dikkati çeken Bakan Yildirim, kazalara karsi gereken bütün tedbirleri aldiklarini dile getirdi. Yildirim, kazalardaki insan faktörünü en aza indirmek için de egitime önem vererek, moralleri yüksek tutmaya çalisacaklarini söyledi.
Bakan Yildirim, ''Sivas hatti ne zaman bitecek?'' sorusuna, 2015 yilinin sonunda bitirilecegi, çalismalarin devam ettigi karsiligini verdi. Kars ve Erzurum'a YHT hatlarinin da 2023 vizyonunda yer aldigini hatirlatan Yildirim, bu hatlarin yapimi konusunda da çalismalarin sürdügünü kaydetti. Yildirim, Konya'ya yilda 3 milyon yolcu tasinmasinin planlandigini sözlerine ekledi.
Bakan Yildirim'dan Test Sürüsü
Binali Yildirim, açiklamalarinin ardindan trene binerek makinist dairesine geçti. Makinist koltuguna oturan ve yetkililerden trenle ilgili bilgi alan Yildirim, ''Hayirli olsun'' diyerek treni kullanmaya basladi. Basin mensuplarinin ''Tren kullanmasi nasil bir duygu?'' sorusuna Yildirim, ''Kullanmasi çok rahat'' cevabini verdi. Makinistlere, ''Ilk gün için fena degil, degil mi? Muavin olabilir miyim?'' diye espri yapan Yildirim, treni Konya'ya kadar kullandi. Yildirim treni kullanirken 250 kilometre hiza ulasti. Bakan Yildirim, yolculuk sirasinda bir kusun trenin ön camina çarpmasi üzerine de, ''Bu yabanci kus, bizim kuslardan degil. Insallah ilk ve son olur'' dedi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284

banner285