Rektör Akgül “Cihazlarımız İlimizde Yaşanan Analiz Problemine Çözüm Bulacak” 

Fiziki ve akademik gelişime önem veren Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi bilimsel alt yapı çalışmaları ile gelişimine emin adımlarla devam ediyor.

Rektör Akgül “Cihazlarımız İlimizde Yaşanan Analiz Problemine Çözüm Bulacak” 

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi’nin Bilimsel ve Teknolojik Araştırmalar Uygulama ve Araştırma Merkezine kazandırılan Alan Emisyonlu Taramalı Elektron Mikroskobu ile başta bilim insanlarının olmak üzere sanayi kuruluşlarının ve bölgedeki araştırmacıların da pek çok bilimsel analiz ve veri ihtiyacı karşılanabilecek.
Üniversite bünyesinde hizmete giren yaklaşık 2 milyon 700 bin TL değerindeki Taramalı Elektron Mikroskobu bir milyon kez büyütmeye kadar çıkabilme yeteneğiyle materyallerin yüksek çözünürlükte görüntülemesine imkân sağlamasının yanı sıra EDS özelliğiyle de malzemelerin elementel analizinin yapılmasına olanak veriyor. 
Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Bilimsel ve Teknolojik Araştırmalar Uygulama ve Araştırma Merkezi bünyesindeki laboratuarlarda hizmet veren cihazları yerinde inceleyen Rektör Prof. Dr. Mehmet Akgül araştırmacıların kullanımına açılan son teknolojiye sahip laboratuar cihazlarının hayırlı olmasını diledi. Rektör Akgül “Alan Emülsiyonlu Taramalı Elektron Mikroskobu, üniversite ve ilimiz genelinde imkânların el vermediği durumlarda çevre illere gönderilerek yapılan analizlerin artık üniversitemiz bünyesinde gerçekleştirilmesine olanak sağlayacak bir cihaz. Yüksek kapasitesi ve çalışma özellikleri ile pek çok analizin yapılmasını kolaylaştıracak olan bu mikroskop, yüksek hassasiyette karakterizasyon beklentisinin olduğu bilimsel taleplere cevap verirken sanayimizin analiz ihtiyaçlarını da karşılayacak. Üniversitemize kazandırılan cihazlarımız ilimizde yaşanan analiz problemine çözüm bulabilecek. Araştırma altyapımız, üniversitemizdeki bilimsel çalışmalara ivme kazandıracak ve sanayi kuruluşlarımızın AR-GE çalışmalarına destek sağlayacaktır. Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi olarak bilim camiasına olduğu kadar, bulunduğumuz ile ve bölgeye ışık tutacak faaliyetler ve çalışmalarla milletimize hizmet vermeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.


 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284

banner285