banner329

Şanlıurfa’dan Türkiye Derecesiyle Karaman’a Döndüler

Şanlıurfa’da "Göbeklitepe" teması ve "Ahican Tarihin Sıfır Noktasında" sloganıyla gerçekleştirilen 14. Uluslararası Millî Eğitim Bakanlığı (MEB) Robot Yarışması’nda İnsansız Hava Aracı (Mini Dron) kategorisinde Türkiye ikincisi olarak Karaman’ın gurur kaynağı olan Karaman Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri Ahmet Furkan Yavuz ve Ahmet Bahar, İl Millî Eğitim Müdürü Mehmet Çalışkan’ı ziyaret ederek yarışmada yaşadıkları heyecan ve mutluluğu anlattılar.

Şanlıurfa’dan Türkiye Derecesiyle Karaman’a Döndüler

Milli Eğitim Bakanlığı koordinesinde, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK), Türkiye Teknoloji Vakfı (TEKNOFEST), Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve ACROME iş birliğinde düzenlenen yarışmanın son gününde, GAP Arena Spor Salonu'nda öğrencilerin hazırladığı projeler finalde yarıştı.

Yarışmada; temalı, mini sumo, çizgi izleyen, serbest proje, hızlı çizgi izleyen, insansız hava aracı, endüstriyel robotik kol, tasarla çalıştır, yumurta toplama, tozkoparan robot, çizgi izleyen (temel seviye) ve labirent ustası gibi 12 farklı kategoride birincilik, ikincilik ve üçüncülük derecelerini elde eden proje sahipleri ödüllendirildi.

Yarışmalara 8 ülkeden 5 bin 425 öğrenci ve öğretmen, 2 bin 453 robot projesi katıldı.

Göbeklitepe teması ve "Ahican Tarihin Sıfır Noktasında" sloganıyla 4 gün süren yarışmalara Türkiye'nin yanı sıra 8 ülkeden finale kalan 5 bin 425 öğrenci ve öğretmen, 2 bin 453 robot projesi katıldı. İnsansız Hava Aracı (Mini Drone) kategorisinde yarışmaya katılan Karaman Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri tasarladıkları mini drone ile Türkiye ikincisi oldu.

Yarışma sonrası İl Millî Eğitim Müdürü Mehmet Çalışkan’ı ziyaret eden Ahmet Furkan Yavuz ve Ahmet Bahar yarışmada yaşadıkları unutulmaz anları paylaştılar. Okul Müdürü Mustafa Selçuk ve danışman öğretmenleri Erdal Ünal, Şafak Özgön, Ahmet Sayar’ın eşlik ettiği ziyarette İl Müdürü Çalışkan, yarışmaya ilişkin Mustafa Selçuk’tan bilgiler aldı.

Mustafa Selçuk, “Şanlıurfa’da düzenlenen 14. Uluslararası MEB Robot yarışmasında öğretmenlerinin danışmanlığında tamamen kendi emekleriyle hazırladıkları mini drone ile yarıştılar. Yarışmaya katıldıkları mini dronenin pilotu olan Ahmet Furkan Yavuz ve yardımcı pilot olan Ahmet Bahar parkurları başarılı bir şekilde tamamlayarak Türkiye ikincisi oldu. Okulumuzun uluslararası bir yarışmada derece elde etmesi hepimizi mutlu etmiştir.” dedi.

 “Yılmadan, bıkmadan çalışmalarınıza devam etmenizi istiyorum.”

Almış oldukları Türkiye derecesiyle Karaman’ın yüz akı olan Karaman Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerini tebrik eden İl Millî Eğitim Müdürü Mehmet Çalışkan, bu elde edilen derecenin yeni başarılar için bir başlangıç olduğunu ifade etti. Çalışkan, “Karaman’ı en iyi şekilde temsil ettiğin için sizleri canı gönülden tebrik ediyorum. Şanlıurfa’da emeğinizin karşılığını aldınız. Bu başarı sizin için aslında bir başlangıç. İlerleyen süreçte kendinizi sürekli yenileyerek ve geliştirerek yeni başarılar için daha çok emek harcamanız gerekiyor. Hayatınızda yeni başarı hikâyeleri yazmak istiyorsanız alanınızın en iyisi olmaya çalışın. Sizleri tekrardan tebrik ediyor ve bu bayrak yarışının devam edebilmesi adına yılmadan, bıkmadan çalışmalarınıza devam etmenizi istiyorum” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284

banner285