Bakan Gül “17 Mahkumda Virüs Tespit Edildi, 3 Kişi Hayatını Kaybetti”

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, adalet hizmetlerinde korona virüs konusunda alınacak önlemlerin değerlendirildiği toplantının ardından canlı yayında açıklamalarda bulundu.

Bakan Gül “17 Mahkumda Virüs Tespit Edildi, 3 Kişi Hayatını Kaybetti”

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, alınan tedbirlerle kapalı ceza infaz kurumlarında pozitif vaka görülmediğini belirterek, "5 açık ceza infaz kurumunda 17 hükümlüye Covid-19 tanısı konuldu, bunlardan 3 tanesi tedavileri devam ettiği sırada maalesef hayatını kaybetti. Hastanede tedavileri devam eden 14 hükümlünün 13’ünün sağlık durumu iyidir. 1 hükümlünün tedavisi yoğun bakımda devam etmektedir" dedi.
"Aldığımız Bu Tedbirler Kalktıktan Sonra İzin Hakkı Kullanmayanlara İlave Görüş Hakkı Verilecektir"
Adliyelerde yüzde 95 oranında insan sirkülasyonunun azaldığını belirten Bakan Gül, noterliklerdeki insan sirkülasyonunun da yüzde 80 oranında azaldığına dikkat çekti. Gül, "Noterlik işlemlerini vatandaşlarımıza duyuru yaparak e-başvuru yöntemiyle işlemlerini yapabileceklerini bir kez daha hatırlatmak isteriz" dedi.
Salgın riskinin ilk gününden itibaren adliye ve ceza infaz kurumlarında tedbirlerin alındığını kaydeden Bakan Gül, ”Bilim Kurulu tavsiyeleri doğrultusunda ceza infaz kurumlarında alınan tüm tedbirlerin görüş, izin ve nakline dair aldığımız erteleme kararını geçtiğimiz haftalarda duyurmuştuk. Cuma günü yapılan Bilim Kurulu toplantısında bu tedbirlerin 30 Nisan'a kadar uzatılmasına karar verildi. Burada temel yaklaşım cezaevinin dışarıdan girişi ve içeriden dışarıya girişi minimize etmek ve mümkünse ortadan kaldırmak. Gerek hastane, gerek başka sebeplerle bir takım gelişmelerinde yaşandığı bir gerçek. Bilim Kurulu önerisiyle vardiya çalışanlarımız izolasyona tabi tutulmaktadır. Buradaki amaç personelimizin dışarı ile bir temasının yapılmaması bu anlamda hükümlü ve tutuklara temasının olmaması, bu anlamdaki riskin tamamen ortadan kaldırılması anlamında büyük bir tedbirdir. Bu tedbire riayet eden personelimize özverili çalışmaları için teşekkürlerimi sunuyorum. Bu tavsiyeler kalktıktan sonra ilave görüş hakları verilecektir. Aldığımız bu tedbirler kalktıktan sonra izin hakkı kullanmayanlara ilave görüş hakkı verilecektir" ifadelerini kullandı.
"17 Hükümlüye Covid-19 Tanısı Konuldu, 3'ü Hayatını Kaybetti"
Uygulanan tedbirler sayesinde bugüne kadar kapalı ceza infaz kurumlarında pozitif vaka görülmediğini açıklayan Gül, "Açık cezaevlerinde ise sınırlı sayıda pozitif vaka haberleri aldık. 5 açık ceza infaz kurumunda 17 hükümlüye Covid-19 tanısı konuldu. Bunlardan 3 tanesi tedavileri devam ettiği sırada maalesef hayatını kaybetti. Hastanede tedavileri devam eden 14 hükümlünün 13'ünün sağlık durumu iyidir. 1 hükümlünün tedavisi yoğun bakımda devam etmektedir. Yine bu süreci büyük bir şeffaflıkla götürerek çalışmalarımızı sürdüreceğiz. 70 binden fazla hükümlünün bulunduğu açık ceza infaz kurumlarında aldığımız tedbirlerle vaka sayısını uzun süre sıfırda tutabildik" diye konuştu.
"Ülkemizde Kesintisiz İşleyen Bir Hukuk Sistemi Mevcuttur"
Bugün itibarı ile vaka sayısının kontrol edilebilir bir seviyede olduğuna dikkat çeken Gül, "Adalet teşkilatımızda 14 hakim, cumhuriyet savcımız, 32 adliye personelimiz, 79 ceza infaz kurumu personelimiz, 34 adli tıp personelinin testleri pozitif çıkmıştır. Tesellimiz yoğun bakımda olmamaları ve sağlık durumlarının iyi olmasıdır. İnsanlık tarihine geçecek bu olağan dışı durumda bile adalet milletimizin huzuru için aralıksız çalışmaya devam etmektedir. Hayatı eve sığdırmak için gayret içindeyiz ama bu durumu hukukun dışına çıkarıp kullanmak isteyenlere asla fırsat vermeyeceğiz. Ülkemizde kesintisiz işleyen bir hukuk sistemi mevcuttur" dedi. İHA

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284

banner285