banner329

Bakan Soylu: Sokakta 'Metin Amca' İsmiyle Biliniyor

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, ‘Uyuşturucu ve NARKO Terörle Mücadele Toplantısı’nda uyuşturucu konusunda açıklamalarda bulundu.

Bakan Soylu: Sokakta 'Metin Amca' İsmiyle Biliniyor

Hedef kitlesi gençler olan uyuşturucunun, dünyanın karşı karşıya kaldığı en temel sorunlardan biri olduğuna işaret eden İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Afganistan'ın eroinin üretim merkezi, İran'ın ise eroinin geçiş ve metamfetaminin üretim merkezi olduğunu söyledi.

Uyuşturucu nedeniyle yaşanan ölümlerde, 2016'da %1,4 olan tek başına metamfetaminden kaynaklanan ölüm oranının, 2021'de %35,6'ya çıktığına dikkati çeken İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, madde bağımlılığından tedavi görenler arasında, metamfetamin bağımlılarının oranında artış yaşandığını aktardı.

Bakan Soylu, "Bağımlılık yapma ihtimali çok yüksek. Sokakta 'Met,' 'Metin amca', 'Kristal' gibi isimlerle biliniyor. Diş eti bozuklukları ve kemiklerde erime gibi nedenlere yol açıyor." bilgisini paylaştı.

Madde bağlantılı ölümlerde, Avrupa'da 2019 verilerine göre milyonda 15, Türkiye'de ise 2019 verilerine göre milyonda 6 olarak gerçekleştiğini dile getiren Soylu, Türkiye'nin kullanıcılık ve ölüm oranlarında Avrupa'nın altında yer aldığını kaydetti.

Bakan Soylu, "Metamfetaminle mücadelemizi güçlü şekilde yapar ve yenersek Türkiye, dünyada uyuşturucuya bağlı ölümler konusunda en az ölümü yaşayacak ülke olacak. Bunu başarabilir miyiz, başarırız. Buradaki dert, metamfetamini mağlup etmektir." değerlendirmesinde bulundu.

Uyuşturucu operasyonlarının, gözaltı sayısının arttığını belirten Bakan Soylu, "Uyuşturucuda tutuklu sayıları 2012'de 22 bin 445, 2016'da 37 bin 367. Beni çok eleştirmişlerdi, 'Uyuşturucu satanı görürseniz ayağını kırın' dediğimde, 2017'nin başıydı. Şu anda Türkiye'de uyuşturucudan tutuklu sayısı 106 bin 37. Bunun çok büyük bölümü, %90'ın üzerinde diyebiliriz, uyuşturucu satıcısıdır." diye konuştu.

Türkiye'de 2016'da eroinin %24'ünün doğu sınırlarında, %76'sının ise batı illerinde yakalandığını hatırlatan Soylu, oluşturulan operasyonel kabiliyetle, geçen yıl bu tablonun terse çevrilerek, maddenin batı illere gitmeden sınırlarda ele geçirildiğini ifade etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284

banner285