Her Şey Bir Kargo Ricasıyla Başladı

Almanya’da yaşayan Leman Cömert, Türkiye’de yaşayan ve kozmetik işleriyle uğraşan bir aile dostunun kargo ricasını kırmayarak adres bilgilerini paylaştı.

Her Şey Bir Kargo Ricasıyla Başladı

Bu olaydan bir süre sonra L.K., Leman Cömert'i Nürnberg'de ziyaret etti ve ziyaret sonunda hediye amaçlı ona bir kozmetik ürün verdi. Ürünün paketinde ismini, soyadını ve adresini gören Cömert, bunu jest olarak algıladı ancak gerçeği 2017 yılında Hollanda'dan gelen bir bilgilendirme mektubu ile anladı. Kendisinin İzmir merkezli bir kozmetik firmasının Avrupa sorumlusu olduğunu ve kozmetik firmasına ait ürünlerde isim, soyadı ve adresi olduğunu öğrenen talihsiz kadın, olay karşısında şoke oldu. Cömert, Almanya'da hukuki işlemler başlatmak için başvurdu ancak Alman yetkililer, firmanın İzmir merkezli olmasından dolayı bir işlem yapmadı. Leman Cömert, bu sefer İzmir'e gelerek hukuk mücadelesi başlattı.
“Pakette Adresimi Görünce Jest Sandım”
Olayın başına gelmesiyle kabus dolu günler yaşadığını belirten Cömert, “Her şey bir kargo ile başladı ve o günden sonra hayatım kabusa döndü. Aile büyüklerimin ahbabının oğlu bana ulaştı, kendisini tanıttı ve bir kargosunun olduğunu söyledi. Kargoyu onun adına almam için rica etti. Sakınca görmedim ve kabul ettim. İstediği bilgileri kendisine verdim ama kargo filan gelmedi. Kendisi bir süre sonra Nürnberg'e gelip bizimle tanışmak istediğini söyledi. Vedalaşırken hediye olarak bir ürün verdi. O gün idrak edemedim ama ürünün paketinde ismim, soyadım ve adresim yazıyordu. O an bunu bir jest olarak düşündüm ama büyük bir kaosun içine düştüğümü, 2017'de Hollanda'dan gelen bir mektupla öğrendim. Mektupta, ürünlerden sorumlu kişi olduğumu belirtiliyor ve benden belirli bir tarih içerisinde ürünleri yayınlayıp yayınlamadığım soruluyordu. Hemen bana bu ürünü veren kişiyi aradım, sekreteriyle görüştüm ama ikinci görüşmede engellendim. Kişiye ulaşamadım. Kızım başka numaradan ulaştı. L.K., benim sorumlu kişi olmadığımı söyledi ama sorun çözülmedi. Ben hem Almanya'da hem de Türkiye'de suç duyurusunda bulundum ama kişinin firması Türkiye'de olduğu için yolum hep tıkandı. Bir adım ilerleyemedim. Mağduriyetim güç geçtikçe artmaya başladı. İsmim, soyadım, adresim ürünlerin üzerinde ve ben korkuyla yaşıyorum” dedi.
“Ben Kimyager Değilim, Bilim İnsanı Değilim”
Türkiye'ye gelerek mağduriyetine çözüm aradığını belirten Cömert, “Bu ürünler 25-30 ülkeye ihraç ediyor. Avrupa'da bu ürünlerden sorumlu olduğum yazıyor. Ben sanki ürünün içeriğini biliyormuşum gibi sorumlu gösteriliyorum. Üründe bir sıkıntı olursa, biri zarar görürse, sanki ben piyasaya sürüyormuşum ve içeriği biliyormuşum gibi algılanacak. Ben kimyager değilim, bilim insanı değilim. Bilgim yok, alakam yok. Bilseydim o kargoya ‘evet' demezdim. Hollanda bana ulaşmasaydı benim bu durumdan haberim bile olmayacaktı. Sorumlu kişi gösterilmişim ama benim bir anlaşmam, sözleşmem yok. Ben sıradan bir vatandaşım, nasıl sorumlu kişi olarak gösterilebilirim? Hal böyleyse o zaman herkes kafasından birini sorumlu diye kaydetsin ve Avrupa'da ürün satsın. Bu olay bir skandal. Avrupa'nın yaptığı şey skandal. Ben Cumhurbaşkanımıza sesleniyorum; bu sadece hukuki bir süreç değil, aynı zamanda politik de bir süreçtir. Benim veri korunma hakkım yok. Bu ürünün sorumlusu nasıl olabilirim? 2017 yılından beri psikolojik şiddet yaşıyorum. Almanya'da kurumlara ulaşamıyorum. L.K., kendisini tanıttığında yabancılık çekmedim ve güven duydum. Çünkü aile içerisinde büyük bir güven oluştuğu için sakınca görmemiştim. Ben hiçbir şeyin temsilcisi değilim. Üründe yazan adres bir ev, iş yeri değil. Sağlık Bakanlığı bebek şampuanında sorun tespit etmiş ama bu ürünler Avrupa'da benim ismimle dolaşımda” diye konuştu. İHA

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284

banner285