Meslek Birliklerinin Telif Zulmü Sona Erdiliyor

Meslek birliklerinin keyfi tutumları yüzünden, başta Anadolu Medyası olmak üzere tüm kullanıcılar için zulme dönüşen Müzik Eserleri Telif Hakları sorunu, yeni Telif Hakları Yasası ile ortadan kaldırılıyor. Kültür ve Turizm Bakanı ve Telif Hakları Genel Müdürü ile görüşen TİMEF Genel Başkanı Şakir Gürel; “Anadolu Medyası Temsilcilerinin hapis yatmaya varan cezalandırılmalarının ortadan kaldırılması için yeni yasanın geçmiş ve geçmişten gelen sorunları da ortadan kaldıracak bir kapsamda yapılmasının şart olduğunu söyledi.

Meslek Birliklerinin Telif Zulmü Sona Erdiliyor
Merkezi Ankara’da bulunan İletişim ve Medya Federasyonu TİMEF’in Genel Başkanı Şakir Gürel, Anadoluda faaliyet gösteren yerel radyo ve televizyonların  yaşadığı  ve yayıncılar için zulme dönüşen telif hakları  sorununun çözümü için Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal ile TBMM’de, Telif Hakları Genel Müdürü Ali Atlıhan ile de makamında görüştü. Söz konusu ziyaretleri sırasında yaptığı bilgilendirmede, Anadolu Medyasının yaşadığı en büyük sıkıntının telif hakları ücretleri ile ilgili olduğunun altını çizen Gürel, tüm televizyonların yıllık toplam reklam gelirinin yüzde 5'lik bölümünü ancak alabilen Anadolu Medyasından, tüm reklam gelirlerinin yüzde 95’ini alan yaygın medyaya eşdeğer rakamlar talep edildiğini, Anadolu Medyasının bu nedenle müzik eseri çalamayacak hale geldiğini, buna rağmen müzik yayınlayanların da hapisle sonuçlanan cezalar aldıklarını söyledi.
Anadolu’nun hemen her köşesinde yaşanan Telif Hakları ile ilgili sıkıntıları Medya bağlamında dinlemek ve çözüm üretmek için gayret sarf ettiklerini belirten Başkan Gürel, “Telif hakları ile ilgili meslek birliklerinin akıl almaz ücret taleplerini yerine getiremediği için aynı nedenle ikinci kez hapse giren ve halen hapiste olan Ceyhan CRT Yönetim Kurulu Başkanı arkadaşımız, dostumuz, meslektaşımız Sn. Şahin Özer var. Türkiye'deki yayın kuruluşlarının, abartısız bir oranla en az üçte ikisi ya cezalı duruma düşmüş ya da mahkemelik. Anadolu Medyasının içine düştüğü/düşürüldüğü bu dramatik tabloyu önce Kültür ve Turizm Bakanı Sn. Mahir Ünal'a arzettim. Ardından da, Telif Hakları Genel Müdürü Sn. Ali Atlıhan'ı makamında ziyaret ederek konu ile ilgili bilgi aldım. Karşılıklı durum değerlendirmesinde bulunduk. Sn. Bakanımızın ve Genel Müdürümüzün konuya vakıf olmaları, konu ile ilgili hazırlanan kanun taslağının bittiğini ve en kısa sürede muhataplarının görüşlerini almak için değerlendirmeye açılacağını öğrenmiş olmaktan duyduğumuz memnuniyetimi kendilerine ifade ettim. Yeni Telif Hakları Yasası ile muhatap meslek birlikleri tek bir yapı ile muhataplarının karşısına çıkacak, bugünkü gibi fiyat karmaşasının önüne geçmek için hakem heyeti oluşturulacak. Bizim önerimiz, bunların yanısıra özellikle Anadolu Medyasından alınacak telif ücretlerinin yayıncının reklam gelirleri ile orantılandırılması, bunun da RTÜK reklam payları üzerinden kontrolünün sağlanması ve alınması oldu. Ayrıca, Anadolu Medyası Temsilcilerinin hapis yatmaya varan cezalandırılmalarının ortadan kaldırılması için yeni yasanın, geçmiş ve geçmişten gelen sorunları da ortadan kaldıracak kapsamlı bir düzenleme içermesinin şart olduğunun da altını çizdik. Kabulleri, ilgileri ve değerlendirmeleri için Kültür ve Turizm Bakanı Sn. Mahir Ünal, Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Sn. Ali Kerem Eskigün ve Telif Hakları Genel Müdürü Sn. Ali Atlıhan'a teşekkür ederiz'' dedi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284

banner285