banner358

Sigaraya Beklenen 2 Lİra Zam Geldi

6 Nisan Cumartesi günü itibariyle Philip Morris grubu sigara markalarına fiyat artışı geldi. Uygulanan artıştan sonra sigaraların fiyatı 2 lira artarak 11 ila 15,5 lira arasına yükseldi.

Sigaraya Beklenen 2 Lİra Zam Geldi

Diğer tütün şirketlerinin de aynı artışı yapması halinde devletin sigaradaki fiyat artışından kaynaklı 8 milyar liralık ilave vergi geliri elde etmesi bekleniyor.
Sigara Ucuzlayacak Mı, Zamlanacak Mı?
5 Ocak’ta alınan kararla birlikte sigara vergilerinde yüzde 63 olan nispi ÖTV oranı yüzde 67’ye çıkarılmış olup böylelikle, toplam vergi yükü artarak, bir paket sigara fiyatının yüzde 86’sına yükselmişti. Yani yeni vergi oranlarıyla birlikte, 11 liralık bir paket sigaranın 9 lira 50 kuruşu vergi oldu.Yani 20 adetlik bir paket sigaranın 17 tanesi bugün itibariyle vergiye gidecek.
Kaçakta Son Durum
Ocak ayının başında vergi artışlarının sigara fiyatlarına tümüyle yansıtılması halinde paket başına ortalama 4 lira zam yapılması bekleniyordu ancak sektörde bugüne kadar hiç fiyat artışı yapılmamıştı. Bugün itibarıyla, bir firmanın sigarada fiyatını vergi artışının gerektirdiği tutarın yarısı kadar artırdığı ve bu artışla vergi artışının tamamını fiyatlarına yansıtmadığı ortaya çıktı.Sektörün tamamının bu tutarlarda bir artış yapması halinde ise toplamda yılın geri kalanı için 8 milyarlık bir ek vergi geliri yaratılacağı hesaplanıyor. Ancak 2 TL gibi önemli ölçüde bir fiyat artışının önümüzdeki dönemde sektörde kaçak sigara satışını arttırıp artırmayacağı ise bilinmiyor. Zira son yıllarda piyasadaki kaçak sigara satışı oranı yüzde 20’lerde yüzde 5’lere kadar gerilemişti. 

Güncelleme Tarihi: 06 Nisan 2019, 12:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284

banner285