Üniversite Kavsagini Kim Niçin Kapatiyor?

“Susuz çayin üzerine yaptirilan köprü ve geçenden bes, geçmeyenden on akçe” hikâyenin özeti bu.
Konuyla ilgili çesitli yorumlar ya da rivayetler var. Bunlardan en revaçta olani su: Üniversiteye yeni bir kapi yapiliyor dolayisiyla eski kapi kapanacak yeni kapi açilacak böylece kavsagin kapatilmasinin kiymeti harbiyesi yoktur.
Ancak sunu ifade etmeliyiz ki bugünkü kavsagi kapatarak üniversite mensuplari basta olmak üzere ilgili bütün kisileri Il Özel Idaresi’ne kadar zorunlu seyahate mecbur birakan bu güç, yarin yeni kapi yapildiginda kavsagi ona göre düzenlemeyip bizi evlerimize giderken bu sefer de Yurtlari tavaf etmek zorunda birakirsa o zaman ne yapacagiz?
Ayrica üniversiteye yeni kapinin yapiliyor olmasi eski kapinin iptal edilmesini gerektirmez. Çünkü iki degil üç kapisi olan üniversiteler bile var. Kanaatimce kapilar kapatilmamali isteyen istedigi kapidan geçmeli yani gidecegi yere göre tercihini yapmalidir. Bu bir zenginliktir.
Karamanoglu Mehmetbey Üniversitesi de üç kapili bir üniversite olmali ki bu imkâna sahiptir. Insanlari tek kapiya yönlendirmek veya mecburi istikametlere sokmak serbestligi kisitlamaktir.
Üç tane farkli kapisi olan, üç farkli yoldan sehirle kucaklasan bir üniversite daha güzel daha canli olmaz mi?
Ancak üniversite kavsaginin kapatilmasi biraz daha farkli bir konudur ve bununla ilgili herhangi bir açiklama da yapilmamistir.
Eger olayin trafik ya da güvenlik boyutu varsa ve bu ilgililerin aklina yeni gelmisse elbette ki bunu da anlayisla karsilariz.
Ama ardinda baska amaç ya da niyetler varsa o zaman bunu kabul etmek mümkün degildir. Çünkü o zaman bu zulüm olur, insanlara çektirilen bir iskence olur.
Sunu da unutmamaliyiz ki dünyanin en pahali yakitini kullandigimiz su günlerde ve ilerde bu uygulama devam ettigi sürece gereksiz yere dönen her teker, kullanilan her zerre yakit bu ise sebep olanlarin amel defterinin açik kalmasina sebep olacaktir.
Umudumuz o dur ki bu bir hata ise hatadan dönülür. Zira hatadan dönmek de bir erdemliliktir.
Degil de bilerek yapilmis bir uygulama ise makul ve mantikli bir açiklamasi yapilarak kendini magdur hissedenler ikna edilir.
Yoksa gönüllerimiz kirik kalir…
Çünkü bizim kültürümüzde kapi kapatmak ya da yol kapatmak yoktur.
Kapimiz açiktir girene, lokmamiz helaldir yiyene…
YORUM EKLE

banner284

banner285