AFAD Masa Başı Tatbikatı Düzenledi

Karaman'da AFAD 2021 Yerel Düzey Masabaşı Tatbikatı düzenlendi.

AFAD Masa Başı Tatbikatı Düzenledi

Karamanoğlu Mehmetbey Toplantı Salonunda düzenlenen masabaşı tatbikatı, Vali Mehmet Alpaslan Işık başkanlığında, İl Afet ve Acil Durum Koordinasyon Kurulu üyeleri ve 26 yerel düzey çalışma grupları operasyon planlarından sorumlu ana çözüm ortağı olan kamu kurum ve kuruluşlarının katılımı ile gerçekleştirildi.

Tatbikat senaryosu olarak ilimizde 29 Temmuz 2021 tarihinde gerçekleşen Karaman - Mersin yolu 25 km’sinde meydana gelen orman yangını olayı temel alındı. Orman yangını riskinin yüksek olduğu bölgelerden biri olarak sınıflandırılan Karaman'da TAMP (Türkiye Afet Müdahale Planı) kapsamında hazırlanan senaryoda Karaman Merkeze bağlı Değirmenbaşı Mahallesi bölgesinde başlayan orman yangının başladığına dair ihbar 112 Acil Çağrı Merkezine ulaştı. Senaryo gereği Değirmenbaşı Mahallesindeki yangın bölgesine İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri, Ambulanslar, İl AFAD Arama Kurtarma Ekipleri, Karaman Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü, Karaman Orman İşletme Müdürlüğü, Kızılay, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü ekipleri en kısa sürede yangın bölgesine ulaştı. Senaryo kapsamındaki tüm kurumların acil durumun yönetilmesi kapsamında 0-1, 1-3, 3-12, 12-24, 24-72, 72 saat sonrasına ilişkin yapacakları görevler ayrıntılı olarak senaryo planında yer aldı. Senaryo gereği ayrıca orman yangınında görev alan ekiplerin koordinasyonlu çalışması sonucunda yangın 24 saat sonunda kontrol altına alınarak söndürüldü.

Vali Mehmet Alpaslan Işık, masabaşı tatbikatının amacının; Afet ve Acil Durumlarda kurum ve kuruluşlar arasında koordinasyon ve işbirliği içerisinde karşılıklı yardımlaşma ve koordinenin artırılması, Karaman ili olarak acil durumlara yönelik görev alanına giren kurumların hazırlıklı olma adına eksiklerin belirlenerek giderilmesi için önemli olduğunu vurguladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284

banner285