Müftü Gürbüz’den 3 Aylar ve Regaip Kandili Mesajı

Karaman İl Müftüsü Faruk Gürbüz, "Üç Aylar ve Regaib Kandili" münasebetiyle mesaj yayınladı.

Müftü Gürbüz’den 3 Aylar ve Regaip Kandili Mesajı

İl Müftüsü Gürbüz mesajında, “Rabbimize sonsuz şükürler olsun ki İslam dinine gönülden bağlı milletimizin "üç aylar" diyerek özel kıymet verdiği Recep, Şaban ve Ramazan aylarının başlangıcına ulaşmış bulunuyoruz. 2 Şubat Çarşamba günü Recep ayına girmekle birlikte 3 Şubat 2022 Perşembe gününü cumaya bağlayan gece Regaib Kandilini idrak edeceğiz.

İçerisinde Regaip ve Mi’rac kandilini barındıran Recep ayı, "Üç Aylar" olarak anılan rahmeti, bereketi ve mağfireti bol olan manevi bir ticaret mevsimine girişimizin habercisidir. Peygamber Efendimiz (sav) üç aylara kavuştuğu zaman şöyle dua ederdi:

“Allah’ım! Receb ve Şâban aylarını hakkımızda mübarek eyle, bizi Ramazan ayına ulaştır!” (Taberânî, el-Mu"cemü"l-evsat, IV, 189)

Bu mübarek mevsimde ilk idrak edecek olduğumuz kandil gecemiz Regaib kandilidir. Dilimizde arzu, istek, emel, tutku anlamlarına gelen Regaib, geleceğe yönelik arzu ve isteklerimizi gözden geçirme imkânı veren, her türlü rağbetimizi Rabbimize yöneltmemiz gerektiğini hatırlatan mübarek bir gecedir. Aynı zamanda manevi arınma ve nefsi muhasebe yapmada dönüm noktası oluşturması açısından fırsat gecelerinin başında Regaib Kandili gelir. Bu bakımdan mübarek Regaib Kandilini ihya ederken, ruhi yönden kendimizi hazırlamamız gerekir. Öncelikle nefis muhasebemizi yapmalı ve özümüze dönerek öz eleştiride bulunmalıyız. Gelecek günlerin planlamasını yaparak bundan sonraki hayatımızı daha iyi değerlendirecek adımlar atmalıyız. İnsanlığa akl-ı selimin hakim olması ve dünyada akan kan ve gözyaşının sona ermesi için dualar etmeliyiz. Merhamet ve sevginin yaygın hale gelmesi için örnek oluşturacak faaliyetlere kendimizi hazırlamalıyız. Anne ve babamıza, yakınlarımıza sevgiyle ve iyilikle yaklaşmalıyız. Gönlümüzü bulandıran haset, kin, düşmanlık, haksızlık ve zulüm çamuruna bulaşmaktan sakınmalıyız. Gönüllerimizde iyilik, fazilet ve bilgi ışığını yakmalıyız.

Bu itibarla; 03 Şubat 2022 Perşembe gününü Cumaya bağlayan akşam halkımızı, ailece camilerimizde idrak edecek olduğumuz Regaib Kandili programımıza bekliyorum. Ayrıca, bu haftadan itibaren 2022 yılı boyunca her hafta bütün camilerimizde Perşembe gününü Cuma gününe bağlayan gece akşam namazı ile yatsı namazı arasında  “Yasin-i Şerif Tilaveti, Sohbet, Tövbe-İstiğfar ve Hatim Duası” ile taçlanacak olan “Cuma Geceleri Ailece Camide Buluşuyoruz”  konulu programlara davet ediyorum.

Bu vesileyle tüm ülkemizde ve sınırlarımızın dışında kış şartlarında hayatlarını zorluklarla ayakta tutmaya çalışan gönül dünyamızın misafirlerini hatırlatmadan geçemeyeceğim.

Türkiye Diyanet Vakfımız tarafından başta Suriye'de çadırlarda yaşayan sığınmacılara yönelik çeşitli destek faaliyetlerinin yürütülmekte olduğu malumlarınızdır. Ülkemiz ve çevresinde soğuk hava ve kar yağışının etkili olması nedeniyle çadır kentlerde hayata tutunmaya çalışan kardeşlerimize ısınma ve barınma malzemeleri başta olmak üzere ihtiyaçlar doğrultusunda yardım yaparak destek olmaya çalışıyoruz.

Türkiye Diyanet Vakfı Karaman Şubemiz hesabına (TR79 0021 0000 0003 0814 5000 06) “Suriye Kış Yardımı” açıklaması ile nakdi yardımların gönderilmesi halinde ihtiyaç duyulan malzemeler alınarak ihtiyaç sahiplerine ulaştırılacaktır.

İnsanlığın vicdan yükünü omuzlayan vakfımıza duyduğunuz güvenden dolayı teşekkür ederiz.

Bu duygu ve düşüncelerle başta aziz milletimizin, yurt dışındaki kardeşlerimizin ve bütün İslâm âleminin mübarek üç aylarını ve Regaib Kandili’ni tebrik ediyorum.” ifadesini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284