Egitimde Çag Asacak Fatih Projesi Tanitildi

Milli Egitim Bakanligi ve Ulastirma Bakanligi tarafindan ortaklasa yürütülen kisa adi Egitimde Fatih Projesi olan Egitimde Firsatlari Arastirma ve Teknoloji Iyilestirme Hareketi`nin tanitim toplantisi Piri Reis Kültür Merkezi Salonunda yapildi.

Egitimde Çag Asacak Fatih Projesi Tanitildi

Piri Reis Kültür Merkezi'nde düzenlenen programa, Vali Yardimcisi Yilmaz Simsek, , Milli Egitim Bakanligi Egitim Teknolojileri Genel Müdür Yardimcisi Tunay Alkan, Il Milli Egitim Müdürü Sebahaddin Altun, Bilgi Islem Daire Baskani Volkan Akçay, Sube Müdürü Halil Köse, Milli Egitim Ilçe Müdürleri, müdür yardimcilari, sube müdürleri, ilkögretim ve ortaögretim okul müdürleri ve ögretmenler katildi.

Saygi durusu ve Istiklal Marsi'nin okunmasinin ardindan programin açilis konusmasini yapan Il Milli Egitim Müdürü Sebahaddin Altun "Milli Egitim Bakanligi Egitim Teknolojileri Genel Müdürlügünden gelen ve Fatih projesinin tanitimini yapmak için aramizda bulunan misafirlerimizi ilimizde agirlamaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Ayrica Bakanimiz Sayin Nimet Cubukçu’ya Ilimize göstermis oldugu ilgi, alaka ve desteklerinden dolayi sükranlarimi sunuyorum” dedi.Saygi durusu ve Istiklal Marsi'nin okunmasinin ardindan programin açilis konusmasini yapan Il Milli Egitim Müdürü Sebahaddin Altun "Milli Egitim Bakanligi Egitim Teknolojileri Genel Müdürlügünden gelen ve Fatih projesinin tanitimini yapmak için aramizda bulunan misafirlerimizi ilimizde agirlamaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Ayrica Bakanimiz Sayin Nimet Cubukçu’ya Ilimize göstermis oldugu ilgi, alaka ve desteklerinden dolayi sükranlarimi sunuyorum” dedi.

Slayt esliginde Fatih projesini tanitan Milli Egitim Bakanligi Genel Müdür Yardimcisi Tunay Alkan konusmasinda; "Fatih Projesi, egitim ve ögretimde firsat esitligini saglamak ve okullarimizdaki teknolojiyi iyilestirmek amaciyla Bilisim Teknolojisi araçlarinin ögrenme-ögretme sürecinde daha fazla duyu organina hitap edilecek sekilde derslerde etkin kullanimi için; okulöncesi, ilkögretim ile ortaögretim düzeyindeki tüm okullarimizin 620.000 dersligine dizüstü bilgisayar, projeksiyon cihazi ve internet altyapisi saglanacaktir. Dersliklere kurulan Bilisim Teknolojisi donaniminin ögrenme-ögretme sürecinde etkin kullanimini saglamak amaciyla ögretmenlere hizmet içi egitimler verilecektir. Bu süreçte ögretim programlari Bilisim Teknolojisi destekli ögretime uyumlu hale getirilerek egitsel e-içerikler olusturulacaktir. Bu kapsamda Fatih projesi bes ana bilesenden olusmaktadir. Bunlar: 1- Donanim ve Yazilim Altyapisinin Saglanmasi, 2- Egitsel e-içerigin Saglanmasi ve Yönetilmesi, 3-Ögretim Programlarinda Etkin Bilisim Teknolojisi Kullanimi, 4- Ögretmenlerin Hizmet içi Egitimi, 5- Bilinçli, Güvenli, Yönetilebilir ve Ölçülebilir Bilisim Teknolojisi Kullaniminin saglanmasidir. Fatih Projesi Milli Egitim Bakanligi tarafindan yürütülmekte olup, Ulastirma Bakanligi tarafindan desteklenen bir projedir. 3 yilda tamamlanmasi planlanmistir. 1. Yil ortaögretim okullari, 2. Yil ilkögretim ikinci kademe, 3. Yil ise ilkögretim birinci kademe ve okul öncesi kurumlarinin Bilisim Teknolojisi donanim ve yazilim altyapisi, e-içerik ihtiyaci, ögretmen kilavuz kitaplarinin güncellenmesi, ögretmenler için hizmet içi egitimler ve bilinçli, güvenli, yönetilebilir Bilisim Teknolojisi ve internet kullanimi ihtiyaçlarinin tamamlanmasi hedeflenmektedir. “dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284

banner285