Parasal Sınırlar Belli Oldu

Karaman Ticaret İl Müdürü Adem Özcan, 2024 yılı için belirlenen yeniden değerlendirme oranı ile İl Tüketici Hakem Heyeti başvuru parasal sınırlarının 01/01/2024 tarihinden itibaren uygulanmak üzere % 58,46 oranında arttırılarak, 66 bin TL’den 104 bin TL’ye yükseltildiğini belirtti.

Parasal Sınırlar Belli Oldu

Karaman Ticaret İl Müdürü Özcan, Karaman için tüketici uyuşmazlıklarına konu olan 104 bin TL’nin altındaki uyuşmazlıklar için Karaman Tüketici Hakem Heyetine başvurunun zorunlu olduğunu söyledi. Aynı zamanda Tüketici Hakem Heyeti Başkanı da olan Adem Özcan: “2023 yılında bin 769 adet başvuru alınarak karara bağlanmış olup karar istatistiğine bakıldığında ise 2023 yılı için bin 21 adet başvuru tüketici lehine sonuçlandırılmıştır.” dedi. Karaman’da 10 tüketici başvurusundan yaklaşık 6’sının tüketici lehine sonuçlandığını, tüketicilerin başvurularına istinaden ortalama en fazla 3-4 ay gibi bir sürede karara bağlama süresi ile etkin ve hızlı bir karar alma süreci ile başvuruların çözüme kavuşturulduğunu, yeni yılda da tüketicilerin dikkat etmesi gereken hususlara ilişkin bilgilendirmede bulunan Adem Özcan, “Başvurular sırasında karşılaşılan en büyük sorunun tüketicilerin bir ürün ya da hizmet satın aldıklarında karşılığında fatura talep etmemesi ya da verilen faturayı kaybetmesidir.

Faturalar devlet bütçesine gelir sağlamasının yanında aynı zamanda satın alınan ürün ya da hizmetin en önemli delili niteliğindedir. Bu nedenle vatandaşlarımızın satın aldıkları ürünlere ilişkin faturalarını doğacak uyuşmazlıklarda kullanılmak üzere saklamaları önemlidir. Ayrıca sosyal medyadan sık sık ürün satın alınması sonucu tüketiciye mesafeli satış sözleşmesi ve fatura teslim edilmemekte, bu durumun karşı tarafın tespitini zorlaştırdığını belirten Özcan: “Bu konularda da vatandaşlarımızın herhangi bir dolandırıcılıkla karşı karşıya kalmamaları için daha dikkatli olması gerektiği muhakkak ürünlere ait faturaları ve mesafeli satış sözleşmelerini talep etmeleri gerekmektedir.” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284