banner358

177 Milyon Çocuk İçin Tehlike Uyarısı

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), korona virüs pandemisi yüzünden çocukların kızamık aşısı programlarının gecikebileceği ve eksik aşılar nedeniyle kızamık salgınının baş gösterebileceği noktasında uyarıda bulundu.

177 Milyon Çocuk İçin Tehlike Uyarısı

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu, korona virüs pandemisi nedeniyle dünyada 117 milyon çocuğun eksik aşı riski altında olduğunu, aşıların ertelenmesinin kitlesel kızamık salgınlarına yol açabileceğini bildirdi. Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu bu dönemde sağlık hizmetleri üzerindeki baskı nedeniyle 37 ülkede 117 milyon çocuğun aşılanamayabileceğini açıkladı. Uluslararası topluma seslenen UNICEF, "Covid-19 tehdidi sırasında kızamık aşıları da dâhil olmak üzere tüm aşılama hizmetlerinin sağlanması hayat kurtarmak için şarttır” ifadelerini kullandı.
Burun akıntısı, hapşırma, öksürük, ateş yükselmesi gibi semptomlara neden olan kızamık hastalığı en çok kuzey Afrika ülkelerinde yaşanıyor. Dünya Sağlık Örgütü'ne (WHO) göre 2018'de dünya çapında kızamıktan 140 binden fazla kişi öldü. İHA

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284

banner285