banner358

Ali Tiske “Beyaz Listeyle Sen-Ben Değil Biz Olarak Seçime Katılıyoruz”

Hafta sonu seçim heyecanının yaşanacağı Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği seçimlerine beyaz liste ile girecek olan Ali Tiske kurumumuzu ziyaret etti. 

Ali Tiske “Beyaz Listeyle Sen-Ben Değil Biz Olarak Seçime Katılıyoruz”

Projelerimiz bizim vaatlerimiz değil sözümüzdür diyen Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Yönetim Kurulu Başkan Adayı Ali Tiske ziyaretinde yaptığı konuşmasında projelerini, amaçlarını ve beyaz listede yer alan yönetim kurulu adaylarını anlattı. Öncelikle kendisini tanıtan Tiske “08 Ağustos 1987 tarihinde Karaman’da doğdum. İlk, orta ve lise eğitimimi Karaman’da, önlisans eğitimimi Karaman’da tamamladım. 2009 yılından beri hayvancılık sektöründeyim. 7 yıl Türkiye geneli Damızlık Birliklerine ve özel işletmelere Genetik ve Irk Islahı üzerine Danışmanlık hizmeti sundum. Şuan Taşeli Bölgesinde Kooperatif yöneticisi olarak görev yapmaktayım. 3 yıldır hayvancılık üzerine çalışmakla birlikte aynı zamanda iyi bir çobanım. Üyelerine hizmet amaçlı kurulan Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği üreticinin kendine ait bir yapısı olmakla beraber son dönemde birlik kendi üyesine hizmet edemez hale gelmiştir. Bizler üretici arkadaşlarımızla beraber herkesin sorumluluğu ve görevi olduğu bir yönetim kuruluyla birliğin ve üreticinin sorunlarını ortadan kaldırmak için göreve hazırız. Amacımız siyaset değil, makam sahibi olmak değil, bizim işimiz üretmek üretene sahip çıkmaktır. Projemizden sizlere biraz bahsetmem gerekirse ana hatlarıyla kısaca şu şekilde maddeleyebilirim. 
1-Makine ve Alet Ekipman Parkı => Damızlık birliğine ait bir makine parkı oluşturulacak katı gübre dağıtma römorku, sıvı gübre dağıtma römorku, silaj derme ve paketleme makinesi ve üreticinin diğer kullanacağı alet ekipmanlar birlik üyelerinin hizmetine sunulacak. Ortak makine kullanımın yaygınlaştırılmasıyla işçilik giderleri maliyetlerin indirilmesi sağlanacak.
2-Kaba Yem Temini ve Sözleşmeli Ürün Ekimi => Bölgemizde birçok üretici hayvancılıkla beraber çiftçilikle uğraşmaktadır silaj ve yonca ticareti yapmaktadır. Biz birlik olarak kaba yemini üretemeyen işletmeler için kaba yem üreten üreticilerimizden alıp kendi üyelerimize doğrudan temin sağlayacağız. Talep doğrultusunda sözleşmeli ekim yaptırıp aradan sanayici ve tüccarı kaldırıp üreticiye ekonomik fayda sağlayacağız.
3-Tırnak Bakımı ve Tedavisi => Tırnak bakımı ve tedavisi uzman birlik personeli tarafından profesyonel alet ve ekipmanlarla uygun fiyata yapılacak.
4-Küpeleme => Küpeleme için bir hizmet ağı oluşturulacaktır. Küpeleme birlik personeli tarafından takılacaktır.
5-Suni Tohumlamanın Kalitesinin Artırılması => Suni tohumlamada kullanılan spermalar ithalatçı firmalardan genetik kalitesi yüksek tohumlar seçilecek ve aynı maliyette daha kaliteli tohum kullanılacak. Tohumlama hizmeti yaygınlaştırılacak. Bölgedeki ırklar et ve süt verimi bakımından daha verimli bir ırk haline gelecek.
6-Beslenme => Birlik bünyesinde bulunacak olan uzman bir zootekni “beslenme uzmanı” tarafından işletmelere rasyon ve hayvan beslenme konusunda destek sağlanacak. Hayvanlardan kan alınıp kan değerlerine göre rasyon verilecek birlik bu hizmeti ücretsiz olacak.
6-Damızlık Düve Yetiştiriciliği ve Hayvan Temini => Öncelikli tedarik üyeler arasında sağlanacak talep fazlası olduğunda şehir dışından sağlanacak. Devlet destekli birliğe ait düve yetiştirme çiftliği kurulacak kendi üreticilerimizden alınan suni tohumlamadan doğan damızlık vasfını taşıyan hayvanlar alınıp gebeleştirilerek tekrar kendi üyemize verilecek.
7-Eğitim Seminerleri ve Fuar Gezileri => Birlik tarafından bölgesel olarak eğitim seminerleri düzenlenecek. Birlik tarafından yılda 3 defa fuar gezisi düzenlenecek Konya, İzmir, Bursa fuarlarına ücretsiz ulaşım ve konaklama sağlanacak. Yapılacak bu hizmetler kişi bölge ayırt etmeksizin her bölgede uygulanacak Karaman merkezdeki üreticiyle, Ermenek, Ayrancı, Kâzımkarabekir’deki tüm üyeler aynı hizmeti alacak. Başkan olarak aday olduğum Beyaz Liste Yönetim Kurulu Asil Listesi şu şekilde; M Lütfi Duran, S.S.Yeşildere Tar. Kal. Kooperatifi, Ethem Ekinci, Namık Erdaşoğlu, Nejdet Oğuzyiğit ve Ali Büber’dir. Bu yapı hepimizin üretimde sen, ben, biz hepimiz beraberiz. Hep beraber sorunlarımızı çözmek için ürettiğimiz süt gibi beyaz listeyle seçime katılıyoruz ve desteklerinizi bekliyoruz” dedi. 

Güncelleme Tarihi: 13 Mart 2019, 11:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284

banner285