Bozyakalılar Gittikleri Her İlde Kenetleniyor

Karaman’ın Başyayla ilçesine bağlı Bozyaka köylüleri değişik illerde olmalarına rağmen kültürlerinden ve geleneklerinden kopmuyor.

Bozyakalılar Gittikleri Her İlde Kenetleniyor

Köydeki iş alanlarının giderek daralması ile hızla göç veren Bozyaka köyü, son yılların en sakin günlerini geçirse de, gurbette anılmaya ve hemşehri gecelerinde dilden dile anlatılmaya devam ediyor. Genellikle İzmir, Konya ve Karaman merkezine göç veren köy, bu illerde devam ettirilen kaynaşma geceleri ile yad ediliyor. Bozyakalılar, göç ettikleri her ilde kısa sürede örgütlenerek bir birlerinden ve geleneklerinden kopmamaya özen gösteriyor. İzmir’deki hemşehri buluşmalarını organize eden Bozyakalı Seyit Çelebi, "Her buluşmamız memleketten bir nefes koku almamız demektir’’ dedi.

Hemşehri buluşmalarına önem verdiklerini belirten Çelebi, "Köyümüzde genellikle tarım, hayvancılık ve meyve üretimi yapıldığından, son yıllarda azalan hatta birçok bölgede yok olan su, işsizlik gibi bir sorun ortaya çıkardı. Arazisi verimli olmasına karşın su olmayınca topraktan yeterli verim alınamıyor. Bu nedenle geçimini sağlamak üzere hemşehrilerimiz köyü terk etmek, başka il ve ilçelerde çalışmak zorunda kalıyor. Son 10 yılda köyümüzdeki gerek nüfus gerekse bacası tüten hane sayısı oldukça azaldı. 50 civarında öğrencisi olan okulumuz okuyacak öğrenci sayısı yok denecek rakamlara düştüğünden kapandı. Bu vesilelerle göç etmek durumunda kalan bizler, gurbette olsak ta köyümüzü ve köyde öğrendiğimiz örf ve ananelerimizi yaşatmak adına zaman zaman bir araya geliyoruz. Bu bir araya gelişleri her ildeki hemşehrilerimiz arasında yaygınlaştırarak kopmamaya özen gösteriyoruz. Örgütlü ve derli toplu olmanın köyden yeni gelen hemşehrilerimize ciddi katkısı oluyor. Köyden, şehir hatta metropol hayatına geçişte hemşehri örgütlenmelerinin önemli rolleri oluyor. Göçüp geldiği yöreye uyum sağlaması, hangi iş dallarında başarılı olabileceği kısaca ön tanıtım ve destekleme açısından hemşehrilerimize bir nevi danışmanlık yapıyoruz. Biz İzmir’de, Konya’dakiler orada ve diğer illerdekiler de kendi aralarında periyodik olarak toplanarak hemşehricilik kültürünü zinde tutmaya çalışıyoruz. Bazı zamanlar da ise iller arası genişletilmiş buluşmalarımız oluyor. Bozyakalılar olarak köyümüzde olduğu gibi, metropollerde de işlerimizi yerine göre imece ile yaptığımız gibi, düğünlerimiz, cenazelerimiz de birlikte oluyor. Bu kaynaşık hal ve birlikte hareket etme şuuru hemşehrilerimizi köyümüzden ve sıla-i rahimden de koparmıyor’’ diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284