Bütün Sektörlerde İşbaşı Eğitim Programları Düzenlenecek  

Karaman genelinde yürütülen istihdam, istihdamı koruma, geliştirme ve işsizliği önlemeye yönelik faaliyetlerin değerlendirildiği İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu 2024 yılı 1. Olağan Toplantısı, Vali H. Engin Sarıibrahim başkanlığında gerçekleştirildi.

Bütün Sektörlerde İşbaşı Eğitim Programları Düzenlenecek  

Yunus Emre Toplantı Salonu’nda geniş katılımlı olarak gerçekleştirilen toplantıda; 2023 Yılı Genel Değerlendirmesi, 2024 Yılı Yıllık İşgücü Eğitim Planının Kurul Onayına sunulması, 2024-1 Çağrı Dönemi Engelli ve Eski Hükümlü Kendi İşini Kurma Projeleri’nin kurul görüşüne sunulmasının ardından Karaman Ticaret İl Müdürlüğü tarafından kadın kooperatiflerinin sorunları, çözüm önerileri ve inovatik fikirler konusunda katılımcılara yönelik sunum gerçekleştirildi.

Sunumun ardından İŞKUR İl Müdürlüğü tarafından yapılan bilgilendirmede, İŞKUR tarafından düzenlenen iş eğitim programlarında son yapılan mevzuat değişikliği ile program sonrası istihdam zorunluluğu oranı % 70’den % 60’ a düşürüldüğü, program süresinin 3 katı kadar olan istihdam zorunluluğu ise program süresinin 2 katına düşürüldüğü belirtildi.

Ayrıca sektörel sınırlamaların kaldırıldığı, toptan ve perakende, çağrı merkezi gibi daha önce program düzenlenemeyen sektörler de dahil bütün sektörlerde işbaşı eğitim programları düzenlenebileceği belirtilen toplantıda üreten, hizmet veren, istihdamı artırmak isteyen işverenlerimize sağlanan bu kolaylıkların daha etkin duyurulması ve tanıtılmasının önemli olduğu ifade edildi.

İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu üyelerinin katıldığı toplantı, istihdam ve işgücüne yönelik görüş ve önerilerinin alınmasının ardından Vali Sarıibrahim’in toplantıyı değerlendirmesi ile sona erdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284