Karakaş''tan Yeni Asgari Ücret Açıklaması

HAK-İŞ konfederasyonu karaman il başkanı mustafa karakaş, "Arzu ettiğimiz istediğimiz noktada değil. Asgari ücret, ülkemizde ortalama ücrete dönüştüğü için beklentileri karşılamaktan uzak" dedi.

Karakaş''tan Yeni Asgari Ücret Açıklaması

HAK-İŞ Karaman il Başkanı mustafa karakaş, yeni asgari ücret rakamıyla ilgili, "Arzu ettiğimiz istediğimiz noktada değil. Asgari ücret, ülkemizde ortalama ücrete dönüştüğü için beklentileri karşılamaktan ne yazık ki uzak" ifadelerini kullandı. Karakaş, 2024 yılı için net 17 bin 2 lira olarak belirlenen asgari ücret rakamına dair haber sitemize değerlendirmelerde bulundu. Asgari ücret rakamının ülkenin en büyük toplu iş sözleşmesi niteliğinde olduğunu vurgulayan karakaş, asgari ücretin zaman içerisinde Türkiye'de yaygın ücrete dönüştüğüne dikkati çekti.

"Yüzde 49'luk Artış Bütün TİS'lere Uygulanmalı"

AB ülkelerinde asgari ücretli çalışanların toplam çalışanlara oranının yüzde 5 civarlarında olduğunu belirten karakaş, şöyle konuştu: "Asgari ücrete yapılan yüzde 49'luk artışın bütün toplu iş sözleşmelerine uygulanması gerekiyor. Bunun üzerinde bir oran olursa daha da iyi olur. Diğer ücretlerin, asgari ücrete yapılan artış oranın gerisinde kalması önemli bir sorun. Yaptığımız toplu iş sözleşmeleri bundan ciddi şekilde yara alıyor. Bu durum hem sendikal örgütlenmeyi hem de toplu iş sözleşmelerini (TİS) sorgulatır hale getiriyor."

"Beklentimiz Demokratik ve Kapsayıcı Bir Yapının Olması"

Karakaş, Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun mevcut yapısının önemli bir sorun olduğunu dile getirerek, şöyle devam etti: "Kurumuş Söğütten düdük olmaz. Bu nedenle Asgari Ücret Tespit Komisyonunun bu yapısından sağlıklı bir ücret çıkması da mümkün değil. 1970'li yıllardan kalan mevzuatın değişmesini istiyoruz. Bizim beklentimiz, hem demokratik hem de kapsayıcı bir yapının olması."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284