Karaman’dan Çin’e İhracat Başladı

Tarım ve Orman Bakanlığımızca Türkiye ve Çin arasında 8 yıldır süren çalışmalar neticesinde süt ve süt ürünlerinde ihracat çalışmalarına başlanması onayı verildi.

Karaman’dan Çin’e İhracat Başladı

Karaman İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, “Bakanlığımız tarafından, söz konusu onayın ardından Türkiye'den 54 işletmenin bu ülkeye süt ürünleri ihracatı yapabileceği duyurulmuştur. Bu bağlamda Karaman'da faaliyet gösteren Slava Süt ve Süt Ürünleri Gıda Sanayi Ticaret Limited Şirketi, AK Gıda San. Tic. A.Ş. ve Milkman Süt ve Süt Ürünleri Gıda San. Tic. AŞ’ne ihracat onayı verilmiştir. İlimizden Çin’e, Slava Süt ve Süt Ürünleri Ticaret Ltd. Şti tarafından 100 tonluk ürün ihracatı anlaşmasının ikinci partisi olan 50 tonluk ürün içeren sevkiyat 27 Ekim 2020 tarihinde gerçekleşmiştir. Böylece ilimizdeki fabrikalarda yüksek kaliteli ve sağlığa uygun olarak üretilen süt ürünleri Çin'e yapılan ihracatlarla yerini almayı başarmıştır” denildi. 
“Slava Süt tarafından Çin ile yapılmış olan 100 tonluk ürün ihracatı anlaşmasının ilk partisi olan 25 tonluk ürün içeren sevkiyat 05 Ağustos 2020 tarihinde yapılmış” denilen basın bülteninde şu ifadelere yer verildi: “İlimiz Çin'in yanı sıra Irak, Dubai, Kore, Suudi Arabistan, Afganistan gibi birçok süt ve süt ürünlerinde önemli pazarı olan ülkeler ile ihracat çalışmalarını gün geçtikçe arttırmaktadır. Süt ve süt ürünleri sektörüne katkıda bulunmak ve bu alandaki yerli üretimin payını artırarak yurtdışı pazarında da aktif faaliyet gösteren Slava Süt, protein toz ürünlerinin yanında çeşitli peynir ürünlerini de birçok yurtdışı alıcısı ile buluşturmaktadır” 
İlimizden gerçekleştirilen süt ve süt ürünleri ihracat denetimine Karaman İl Tarım ve Orman Müdürü Yusuf Şahinbaş, Müdür Yardımcısı Baran Yavuz Yürekli, Hayvan Sağlığı, Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şube Müdürü Ümit Çağlıyan ve görevli veteriner hekimler katıldı. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284

banner285